Gündem

30 Yılı Aşkın Meslek Üstadı Boşanma Avukatı Aydın Aydar

Anlaşmalı boşanma yapılabilmesi için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 3 koşulun yerine getirilmesini şart koşmaktadır. Buna göre anlaşmalı boşanma şartları yerine getirilmeksizin eşlerin anlaşmalı bir şekilde boşanmaları mümkün olmayacaktır. Bu noktada eşler anlaşmalı boşanma şartlarını taşımıyorlarsa açılacak olan dava ancak çekişmeli olarak yürütülür. İstanbul boşanma avukatı yada bulunduğunuz ilin boşanma avukatlarına bu konuda fikir alabilirsiniz. Bu da davanın minimum 1 sene sürmesine neden olacaktır. Medeni Kanununda hükmedilen anlaşmalı boşanma şartları;

  • Evliliğin bir yılını doldurmuş olması gerekir. Evliliğin bir yıldan daha az sürdüğü durumlarda anlaşmalı boşanma davası açılamaz.
  • Eşler boşanmanın tüm hukuki sonuçları üzerinde uzlaşma sağlamış olmalı ve bu durumu karşılıklı imzalanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde ayrıntılı olarak beyan etmelidirler.
  • Anlaşmalı boşanma yapılabilmesinin son koşulu ise her iki eşinde açılacak davada duruşmalara katılmalarıdır. Taraflardan birisinin duruşmaya katılmaması durumunda hangi tarafın katılmadığına göre değişen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda anlaşmalı boşanma davası ileri bir tarihe ertelenebileceği gibi anlaşmalı boşanma davasının reddi ya da boşanmanın çekişmeliye dönmesi de söz konusu olabilir. Bilinmesi gerekir ki boşanma davasının reddi gibi bir durum ortaya çıkması, 3 yıl boyunca yeniden aynı hukuki gerekçeyle boşanma davası açılmasını engellemektedir. Örneğin şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açacak olan bireyler bu noktada davanın reddi durumunda yeniden şiddetli geçimsizlik nedeniyle 3 yıl içerisinde boşanma davası açamazlar. Anlaşmalı boşanmalarda boşanma avukatı tutma zorunluluğu bulunmasa da, bazı özel durumlarda tutulması kişilere fayda sağlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı