Ekonomi

ABD & Avrupa hisse senedi piyasaları

Artan vaka sayıları ışığında alınabilecek yeni önlemlerin yarattığı olumsuz hava, ABD ve Avrupa endekslerinin bugünü de sert satışlarla sonlandırmasına sebep oldu. Mali destek paketinin haftaya düzenlenecek seçimler öncesinde çıkarılamaması ile birlikte piyasalardaki volatilite arttı. Piyasa da korku endeksi olarak bilinen VIX endeksi %22 yükselişle 40 seviyesi üzerinde işlem gördü. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq günü %3,5 civarında kayıplarla sonlandırdı. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri 100 günlük ortalamalarını ve Nasdaq endeksi 50 günlük ortalamasını kırmış oldu. Dow Jones 200 günlük ortalaması olan 26226 seviyesinin hemen üzerinde, 26520’den günü sonlandırdı. S&P 500 ise psikolojik seviye olan 3300’ün altında kapattı. Avrupa bölgesinde artan vaka sayılarına karşı alınan önlemlerin ABD’ye kıyasla daha ciddi olması, Avrupa endekslerinde görülen satışların daha sert olmasını sebep oldu. Almanya başbakanı Merkel bir ay sürecek kısmı tecrit döneminin Pazartesi itibariyle başlayacağını duyurdu. Yeni kurallar kapsamında, restoranlar, barlar, gece kulüpleri ve benzeri işyerleri kapatılacak. Okullar ve kreşler, süpermarketler ve kuaför salonlarının yanı sıra mevcut hijyen düzenlemeleri kapsamında açık kalacak. Gelişmeler ışığında DAX, Euro Stoxx 50 ve FTSE 100 günü sırasıyla %4,17, %3,49 ve %2,55 oranlarında değer kayıplarıyla sonlandırdı.

S&P 500 endeksinde yer alan bütün sektörler günü ekside sonlandırdı. Bilgi teknolojileri, enerji ve iletişim sektörleri %4 ve üzeri kayıplarla en çok gerileyen sektörler oldu. Bilanço takvimi yoğun olan bir günü geride bıraktık. Piyasalar seans öncesinde UPS, General Electric, Boeing ve Mastercard tarafından açıklanan bilançoları takip etti. Pandemi döneminde artan talepten fayda sağlayan UPS, üçüncü çeyrekte $2,28 ile $1,90 seviyesindeki hisse başı kazanç beklentisinin üzerinde kar açıklamış oldu. Pandemiden oldukça kötü etkilenen Boeing ise açıkladığı $1,39 hisse başı zarar ile piyasa beklentilerinden daha az zarar açıklamayı başardı. Ancak şirket, 7000 çalışanını daha işten çıkarmayı planladığını belirtti. UPS ve Boeing hisseleri sırasıyla %8,8 ve %4,6 oranlarında değer kaybetti. Mastercard CEO’su müşteri harcamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yurt içi harcamaların gidişatında olumlu bir ilerleme görürken, seyahat harcamalarındaki değerlerin şirket için bir zorluk olmaya devam ettiğini paylaştı. Hisse günü %8,1 oranında ekside tamamladı. General Electric beklenenden iyi gelen bilançosu sayesinden piyasadan pozitif ayrışmayı başardı. Şirket, $2 milyardan fazla maliyet kesintisi hedefinin %75’ini gerçekleştirdiğini açıkladı. Günü %4,5 oranında değer kazanımlarıyla sonlandırmayı başardı. Seans kapanışı sonrasında eBay, Ford Motors ve Visa şirketlerinin bilançoları takip edilecek. Yarın ise Alphabet, Amazon, Apple ve Facebook’un açıklayacağı bilançolar, ABD endekslerine gelen satışların yarında devam edip etmeyeceğinde büyük bir role sahip olacak.

DAX endeksinde on sektörden dokuzu günü ekside tamamladı. Sanayi, tüketici malları ve teknoloji hisselerine %5-5,5 civarında gelen satışlar ise endeksi aşağı çekti. Deutsche Bank’ın bugün paylaştığı bilanço, piyasa tarafından beğenilmesi sağladı. Şirket piyasa beklentisi £0,14’in üzerinde £0,21 hisse başı kar açıkladı. Gün içinde £8,16’ya kadar yükselen hisse, endekse gelen satışlarla günü %1,91 oranında ekside tamamlamaktan kurtulamadı. Otomotiv üreticilerinden Daimler, BMW ve Volkswagen %4,91 ila %5,98 arasında değer kaybetti. Günü artıda tamamlamayı başarabilen tek şirket ise %1,67 kazanımlarla Delivery Hero oldu.

Bugün ABD tarafından açıklanan haftalık bazda MBA ev kredisi başvuruları ve Eylül ayı toptancı stokları piyasalar tarafından takip edildi. Ev kredilerine olan talep bir önceki hafta %0,6 oranında düşerken, bu hafta %1,7 oranında arttı. Toptancı envanterlerinde beklenen %0,4 artışa karşın, %0,1 düşüş açıklandı. Avrupa tarafından açıklanan önemli bir ekonomik veri bulunmadı. Yarın ise ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, üçüncü çeyrek büyüme, tüketici harcamaları ve Bloomberg tüketici güven endeksi, Almanya’da enflasyon verileri öne çıkıyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve açıklamaları yakından izlenecek.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı