Ekonomi

ABD ve Çin arasında artış kaydeden gerilim piyasaların takibinde yer alıyor

Piyasa Gündemi

ABD ve Çin arasında hafta sonu gerçekleşmesi beklenen görüşme süresiz olarak ertelenirken, Trump faaliyetlerini Çin’den ABD’ye taşıyan şirketlere vergi indirim sözü verdi. ABD, teknoloji şirketi Huawei’nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırdı ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldı. ABD – Çin arasında artış kaydetmeye devam eden gerilim risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    15:30 ABD – İnşaat İzinleri Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Konut Başlangıçları Önem: Yüksek 

BIST-100 Güne Başlangıç

Çin Merkez Bankası’ndan gelen likidite desteği Çin borsaları başta olmak üzere küresel hisse piyasalarını belirli ölçüde desteklerken, ABD – Çin arasındaki gerilim yakından izleniyor. BIST-100 Endeksi’nde gün içerisinde dalgalı bir fiyatlama yaşanırken, endeks günü %0,22’lik yükselişle 1.086,20 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında bu sabah karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,39 – 7,40 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,38’li seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını beklerken, son dönemde artış kaydeden volatilite yakından izlenecektir.

BIST-100 Strateji

Haber ve veri akışının az olduğu günde endeks güne hafif satıcılı başladıktan sonra toparladı ve günün büyük bölümünde sıkışık bir seyir izledi. Bugün de yurtdışındaki kararsız tablo ve düşük veri trafiği hareket alanını sınırlayabilir. BIST 100’de dün de bahsettiğimiz gibi kısa vadede en güçlü destek olarak izlediğimiz 1.070’in altına sarkılması teknik baskıyı artıracağı için bu noktayı referans olarak izlemeye devam ediyoruz. 1.070’in altında izleyeceğimiz ilk destek 1.035 olacak.  Kısa vadeli ilk direncimizin 1.100’de bulunduğu endekste orta vade için geçtiğimiz hafta test edilen 1.122 seviyesi üzerinde kapanışlar görmediğimiz sürece temkinli yaklaşmak gerektiği görüşümüzü koruyoruz.ü

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı