Gündem

ABD’de 200 azınlık örgütü, ırkçılığa karşı protesto eylemi yaptı

ABD’nin New York kentinde dün Asya kökenli vatandaşlara yönelik ırkçılık karşıtı protesto düzenlendi. Protestocular, ABD yönetimine Asya kökenli vatandaşlara yönelik ırkçılık eylemlerini durdurmak için önlemler alma ve Asya kökenlilerin meşru haklarını koruma çağrısında bulundu.
Protestolara Asya-Amerikan Hakları Koruma Derneği’nin çağrısıyla yaklaşık 200 azınlık örgütü katıldı.
 
10 binden fazla Asyalı Amerikalı, “Asya Nefretini Durdurun” mitingi için New York’ta toplandı. Manhattan’daki Foley Meydanı’nda toplanan göstericiler Brooklyn Köprüsü’ne kadar eylemlerini sürdürdü. Asya-Amerikan Hakları Koruma Derneği Başkanı Chen Shanzhuang mitingde yaptığı konuşmada, “Geçen 100 yıldan fazla bir sürede, Asya kökenli vatandaşlar ABD’nin gelişmesine büyük katkıda bulundu. Ancak ABD yönetimi, onların meşru haklarına halen gereken önemi vermiyor. Asya kökenliler günah keçisi değildir. Asya kökenlilerin karşı karşıya bulunduğu ırk ayrımcılığı, kin ve şiddet sorunlarının gün yüzüne çıkarılması için ortak çaba göstermeliyiz” çağrısında bulundu. New York’taki Çinli Göçmen Teşkilatları Federasyonu Başkanı Niu Hong, bütün Asya kökenlilerin meşru haklarını korumak için ortak çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.
 

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı