Ekonomi

Altın satıcılı güne rağmen seansı yataya yakın kapatmış oldu

Piyasalar hafta başından beri ABD on yıllıklarında yukarı doğru hareketlenmesi üzerinden fiyatlamalar yaşarken altın da bu fiyatlamadan nasibini alıyor. Dünkü seansta 1783 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilirken, çokta pozitif sayılmayacak bir günü geride bıraktı. ABD 10 yıllık tahvil getirileri yüzde 1,40 seviyesinin üzeri test edilerek 2020 Martından bu yana en yüksek seviye test etti ve altın tarafı satıcılı bir günü geçirmek durumunda kaldı. Seans sonuna doğru toparlanma gayesinde hareket eden sarı maden 1805 dolar/onstan günü tamamladı ve önceki güne kıyasla yerinde saymış oldu.

 

Gümüş ise altının aksine pozitif bir güne geride bırakırken,28 dolar/ons seviyesini yeniden test ettiği bir günü geri bıraktı. Seansı ise 27,94 dolar/ons seviyesinden günü tamamlarken, önceki güne kıyasla yüzde 0,9 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Platin ise günü güçlü bir kapanışla tamamlarken, son on günün en yüksek kazancını elde ettiği bir günü geride bıraktı. 1270 dolar/ons seviyesinden yüzde 2,1 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Paladyum günün en çok değer kazanan kıymetli maden olurken, son bir ayın en yüksek seviyesini kaydetti. 2448 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan paladyum yüzde 4,2 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta alıcıların iştahı devam ederken altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 4,00-5,00 dolar/onsla gerçekleşmeye devam etti. Borsa İstanbul’da toplamda 3.210 kg altın, 5.571 kg gümüş işlemiyle seansı tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı