Ekonomi

Altın, seçimleri sevmedi

 

“PİYASANIN ROTASI”

Altın, Seçimleri Sevmedi!

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 47,348,201 – tedaviye pozitif cevap veren 31,569,021 – ölü sayısı 1,212,844 kişiye ulaşmıştır.

ABD Başkanlık Seçimleri erken sonuçlarında, Trump Alabama, Arkansas, Güney Dakota ve Tennessee eyaletlerinde – Biden ise Vermont, Massachusetts, Delaware, Maryland, New York, New Jersey eyaletlerinde önde bitirmiştir. Florida kilit eyaletinde durum netleşmezken, bekleyiş devam etmektedir.

ABD Başkanlık Seçimleri erken sonuçlarında Trump’ın Başkan olma ihtimali yüksek olurken, piyasalar pozitif momentum göstermektedir. EURUSD paritesi %1 düşerken, ABD vadeli endekslerinde %3’e varan yükselişler öne çıkmaktadır. Altın ise seçimleri pek sevmemiş durumda $1900 seviyesi altında işlem görmektedir.

Piyasanın ana düşüncesinden başa baş bir seçim mücadelesinin olacağı ve bu durumun negatif risk algısı yaratması bekleniyordu fakat yarış kıran kırana devam ederken piyasalar pozitif risk algısı ile bu durumu severek ABD hazine kağıtları ve endeksleri temasında devam etmektedir.

Trump’ın kazanma ihtimali yükselirken, piyasanın beklendiği teşvik paketi çok hızlı çıkabilir senaryosu beklentisi satın alınırken, Trump’ın kaybetmesi durumunda bu pozitif risk algısının sert negatif döneceği unutulmamalıdır.

Delege sayısı güncel durumda; Biden, 131 – Trump, 98

Kaynak: Bloomberg

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3400 seviyesi üzerinde 3413 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3350 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,8334 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesine doğru momentumunu sürdürmektedir. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1900 seviyesi altında $1894 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,1640 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 8,4441 seviyesi ile 8,40 seviyesi üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 557.404 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareketine devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) toparlanma sürmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (28 Ekim – 4 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %1,98 değer kaybı göstermektedir.

Kıymetli madenler, 5 günlük (28 Ekim – 4 Kasım) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %1 değer kazancı – Gümüş %1,70 değer kaybı göstermektedir.

Türkiye tarafında corona virüsü hasta sayısı 382,118 kişiye çıkarken, ölü sayısı 10481 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile hasta sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 14,410,507 kişiye ulaşmıştır. Günlük hasta sayısı (2343) 2000 kişi üzerinde sürmektedir.

 

Bakan Koca: Bugün tespit edilen 2.343 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız artmaya devam ediyor. Salgının seyrini değiştirebilecek en önemli gücümüz tedbirlere uymak. Birlikte tedbirlere uyarsak virüsün yayılmasına fırsat vermemiş oluruz. Mücadeleye güç verin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

  • Paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecektir.
  • Salgının seyrine göre, önümüzdeki haftalarda diğer sınıfların durumlarını değerlendireceğiz.
  • Hasta sayılarının çok yüksek olduğu kimi ülkelerde kontrol elden kaçmış durumda. Türkiye genel anlamda kontrollü bir süreç yaşıyor. Sağlık altyapımız sayesinde herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Tüm vatandaşlarımı dikkatli olmaya davet ediyorum.
  • Yerli aşımızı bahar aylarında ülkemizde kullanmayı hedefliyoruz. Yıl sonunda bazı aşıları ülkemizde uygulama imkanı bulacağız.
  • Özel sektör ve kamuda esnek mesai teşvik edilecek. Pazar yeri ve marketlerde denetlemeler artırılacak.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı