Ekonomi

Anadolu Grubu’nun ilk yarı konsolide satışları 27.6 milyar TL oldu

Anadolu Grubu Holding A.Ş’nin ilk yarı konsolide satışları 27.6 milyar TL oldu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

”Anadolu Grubu Holding konsolide satışları 2020 ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 14.7 artışla
27.6 milyar TL seviyesinde gerçekleşmiştir. İlk altı ayda başlıca operasyonlarımızda satış gelirleri yüzde 25.0 artan Migros ve yüzde 6.6 büyüyen bira segmentini yüzde 3.7 ile meşrubat segmenti takip etmektedir. Otomotiv segmenti satış gelirleri ise yüzde 30.2 artmıştır Enerji ve sanayi segmenti net satış gelirleri geçen sene ilk yarısına göre yüzde 23.8 daralmış olup portföyde nispeten düşük paya sahip diğer segmentin net satış gelirleri ise yıllık yüzde 3.1 artmıştır. Yılın ilk yarısında yurtdışı operasyonlarımızın toplam satış gelirleri içindeki payı yurtiçinde Migros’un güçlü performansından dolayı yüzde 30.4 ile geçen sene ilk 6 ayına kıyasla azalırken yurtdışı FAVÖK payı ise özellikle meşrubat ve bira segmentlerinin etkisiyle yüzde 38.8’den yüzde 40.8’e yükselmiştir. Konsolide FAVÖK 2020 ilk yarısında yıllık 0.9 artışla 3.2 milyar TL seviyesine çıkmıştır. Özellikle meşrubat segmenti ve Migros’un operasyonel kardaki artışına rağmen bira segmentinin operasyonel karlılığının baskı altında kalmasından dolayı FAVÖK artışı sınırlı kalmıştır. Toplam FAVÖK (son 12 aylık) içerisinde meşrubat, Migros ve biranın payları sırasıyla yüzde 34, yüzde 32 ve yüzde 25 olarak gerçekleşirken otomotiv, enerji ve sanayi ve diğer segmentlerinin toplam FAVÖK içerisindeki payı ise yaklaşık yüzde 9’dur. Ana
ortaklık dönem net zararı 1Y20’de 478 milyon TL olarak kaydedilmiştir. Migros’un 1 Mayıs 2019 itibariyle tam konsolide edilmeye başlanması ile gerçeğe uygun değerlerin belirlenmesi ile ilgili işlemler 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla tamamlanmıştı. Buna istinaden, 30 Haziran 2019 tarihli konsolide finansal tablolar yeniden düzenlenmiştir. Düzenlemenin ana ortaklık net kar etkisi 711 milyon TL olup bu etki hariç 1Y19 ana ortaklık net zararı 472 milyon TL’dir.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı