Ekonomi

Bardağın yarısından fazlası dolu

Piyasaların kapanışı sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne dava açması haberi kırılgan olan TL ve para girişi sınırlı olan BIST için kısa vadeli belirsiz bir ortam sağlayacaktı ve bardağın boş kısmı ağır basacaktı. Fakat FED’in dün akşamki toplantısında geleceğe yönelik tahminlerde ufak değişiklikler yapıp 2023 faiz tahminlerinde değişiklik yapmamış olması yurt dışı risk alma iştahı ve TL ile BIST için fazlası ile telafi edici bir gelişme oldu. FED’in dünkü duruşu ile birlikte; bugünkü TCMB toplantısında beklentiye paralel 100 baz puanlık faiz artırımının etkili ve bardağın yarısından fazlasının dolu olduğunu düşünüyoruz.

Dolar/TL 7.33-7.47 bandına dönmesini bekliyoruz. Dün HDP’nin kapatılması istemiyle yapılan başvuru sonrasında Dolar/TL 7.64 seviyesine kadar yükseldi. FED’in ekonomik projeksiyonu ve faiz tahminleri ile birlikte ise 7.50 seviyesine geriledi. TCMB’nin 100 baz puanlık bir artırımı ve enflasyon ile mücadelede şahin bir duruş ile Dolar/TL dalgalanma bandının 7.33-7.47 arasında bir dönüş olacağını düşünüyoruz. 7.476 altına gerileme kısa vade için TL lehine bir süreç başlatabilir.

Borsa İstanbul geri çekilme alım fırsatı olabilir. BIST dün yıl içerisinde zirve yenilemesine karşın gün içi en düşük seviyeden bir kapanış gerçekleşti. BIST’te kısa vadede süregelen zayıflıklar dün nihayetinde satış türetti. BIST’te bugün HDP’nin kapatılması istemiyle açılan dava nedeniyle 1550 seviyesine doğru bir geri çekilmenin bir alım fırsatı oluşturacağını, TCMB’nin faiz kararı sonrasında ise BIST’in 1565-1580 aralığına yükseliş eğilimini ve güç arayışını sürdürmesini bekliyoruz.

VIOP BIST 30 NİSAN AYI KONTRATI

1613 desteğine geri çekilme alım fırsatı. 1613-1650 arasında yaşanan yatay sıkışmanın kısa vadede devam etmesini bekliyoruz. Bu yüzden 1613’e doğru geri çekilmeler alım fırsatı oluşturacaktır. 1604 bu tür bir kısa vadeli işlem için stop-loss seviyesi olabilir.1634 gün içi direnç ve 1650 seviyesi ise ana direncimizdir.

VIOP DOLAR/TL NİSAN AYI KONTRATI

USD/TL desteklere dikkat… Nisan vadeli aktif kontratta 7.625 ve 7.6075 desteklerine dikkat edilmeli. 7.6075 destekli üçgen kırılması durumunda 7.5150 ilk kısa vadeli destek olacaktır. 7.698 ve 7.7221 kısa vadeli takip edilmesi gereken direnç seviyeleridir.

 

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı