Gündem

BBC: 2020’de ekonomik büyümesini koruyan tek ülke Çin olacak

İngiliz haber kanalı BBC’nin haberinde dünya genelindeki şirketlerin yüzde 90’ının Çin’i ideal satın alma destinasyonlarından biri olarak gördüğü belirtilerek, Çin’in küresel tedarik zincirinde son derece önemli rol oynadığı ve kuvvetle muhtemel bu yıl büyümeyi koruyabilen tek ekonomi olacağı çıkarımı yapıldı. 

Haberde, Covid-19 salgınının küresel ticarete dev olumsuz etkiler getirdiğine, bu sürecin işletmelere tek bir ülkeye bağımlı kalmanın hiçbir fayda sağlamayacağını öğrettiğine dikkat çekildi. 
 
Küresel tedarik zinciri yönetim şirketi QIMA’nın gerçekleştirdiği en son anketin sonuçlarına yer verilen haberde, Çin ve ABD arasında gerginliğin devam ettiği ve salgının küresel boyutta yaşandığı bir dönemde, Amerikalı işletmeler dahil dünyadaki tüm şirketlerin Çin piyasasına bağımlılığının aynı seviyede kaldığı kaydedildi. Ankete katılan işletmelerin yüzde 87’si, çeşitli tedarik kanallarının bulunmasına rağmen Çin’i halen ilk üç ideal satın alma destinasyonu olarak gördüğünü ifade etti. 
 
Çin’in küresel tedarikçi konumundan dünyanın en önemli müşterisi konumuna geçmekte olduğuna işaret edilerek, bu nedenle Çin’in 2020’de büyümeyi koruyabilen tek ekonomi olabileceği yönünde görüş bildirildi. Çin’in geçen onlarca yıl içinde küresel ticaret tanımlarını şekillendirdiğine, bu durumun kısa vadede değişmeyeceğine dikkat çekildi.

Kaynak:Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı