Gündem

BİST100 endeksi

 

Piyasalar haftalardır FED’in ileriye yönelik planlarını çözmeye çalışırken, geçtiğimiz hafta Fed tutanaklarında varlık azaltımı konuşmaları öne çıktı. Fed 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarında üyeler ekonominin Federal Açık Piyasa Komitesi hedeflerinden uzak olduğunu vurguladı. Tutanaklarda tahvil alımlarına ilişkin ifadeler dikkat çekti. Buna göre bazı üyeler tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerin önümüzdeki toplantılarda olabileceğini öngördü. Fed üyeleri bir noktada tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik değerlendirmelerin başlaması gerektiği sinyalini verdi.

ABD 10 yıllık tahvil faizi FED haftanın sonuna gelindiğinde %1,70 seviyelerini gördükten sonra yeniden %1,62 seviyelerine geriledi. Dolar endeksi de tekrar 7 Ocak’tan beri en düşük seviye olan 90’ın altına sarkarak 89,65 seviyesi görüldü.

Fed tutanakları sonrasında yükselen Dolar/TL haftanın son işlem gününde yatay bir seyir izledi. Dolar/TL, ABD Hazine tahvili faizlerindeki gerileme ve doların zayıflamasıyla 8,37 –  8,38 seviyesinde hareket etti.

BİST100 endeksi tarafında ise endeks iki haftadır 60 g HO’nun geçtiği 1435 puanın üzerinde hareket ederek gücünü toplamaya çalışırken, bankacılık sektörü hisselerinin bir miktar daha ön plana çıkmaya başladığı görüldü. Kısa vadede endekste 1.510 seviyesinde oluşan Gap’in hedef olması beklenirken,  1.445 ve 1.435 seviyeleri de kuvvetli destek seviyesi olarak izlemeye devam edeceğiz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı