Gündem

BİST100 endeksi

Küresel piyasalar dün karışık seyirdeydi. Piyasalar ABD’de açıklanacak TÜFE verisine odaklıydı. ABD’de TÜFE, %5,3 olan beklentilerin üstünde yıllık %5,4 olarak açıklandı. 2008 yılının ardından TÜFE %5’in üstüne kaldı. T emmuz ayında çok belirgin olmasa da yavaşlama gösterdi ve Fed’in ön gördüğü yavaşlama için ilk adım atılmış oldu. Fed Başkanlarından enflasyonun geçici olduğu vurgusu yapılıyordu. Açıklanan TÜFE verisi sonrası güvenli limanlara geçiş hızlandı. Dolar endeksi ise 92’li seviyelere geriledi.

Yurtiçi piyasalar tarafına bakıldığında geçtiğimiz işlem günü yatay seviyede başlayan BİST100 endeksinde, açılışın ardından satışlar derinleşti. Faiz indiriminin olabileceği beklentisi ile risk alınmaması adına satışların derinleştiğini düşünüyoruz. Geçtiğimiz hafta Erdoğan’ın ‘yüksek faiz yüksek enflasyon’ açıklamalarıyla birlikte faiz indirimi için ‘Ağustos ayının sinyallerini vermesi’ sonrasında bugünkü TCMB faiz kararının önemi arttı. TCMB’den faizde değişiklik ön görmüyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı