Teknoloji

Buluttan Buluta SD-WAN

Çoklu Bulut için Fortinet SD-WAN, Fortinet’in Ölçeklenebilir ve Uygun Maliyetli SD-WAN’ı Her Yerde Sunabildiğini Gösteriyor

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet, birçok bulutta ve bölgede SD-WAN’ın hizmete alınmasını sağlayarak, uygulamaların çoklu bulut ortamlarında hizmete alınmasından kaynaklı yaygın performans, görünürlük, maliyet ve kontrol sorunlarını ortadan kaldıran Çoklu Bulut için Fortinet Güvenli SD-WAN çözümünü duyurdu.

Yakın zamanda paylaşılan çalışma sonuçlarına göre kurumların yüzde 93’ünün çoklu bulut stratejisinin olduğu ve felaket kurtarması, veri yedekleme, uygulama dayanıklılığı ve dünyanın her yerinden erişilebilmek gibi çeşitli kurumsal ihtiyaçları karşılamak için çoklu bulut sağlayıcılarıyla çalıştığı görülüyor. Ancak birçok kurumun bulutlarına şirket içindeki veri merkezinin WAN sınırından bağlanmayı tercih etmesi nedeniyle, farklı özel ve genel bulutlardaki iş yüklerini ve ortamlarını yönetmek ve korumaya almak hala birçok güçlüğü beraberinde getiriyor. Bu tarz geleneksel WAN altyapı yaklaşımını kullanmak güvenli olsa da bünyesinde çoklu bulut bağlantı ihtiyaçlarını barındırdığı için hizmete alımların karmaşıklaşmasına, ağ performansının değişkenlik göstermesine ve bağlantının daha da maliyetli hale gelmesine neden oluyor.

Çoklu Bulut için Fortinet Güvenli SD-WAN, birçok bulutta çalışan genel bulut iş yükleri arasında maliyeti ve karmaşıklığı artırmadan güvenli ve yüksek performanslı bağlantı sağlıyor. Tüm büyük bulut sağlayıcıları üzerinden erişilebilen Çoklu Bulut için Fortinet Güvenli SD-WAN, bulutlar arasında SD-WAN özelliklerini de kullanarak güvenli, kararlı ve standart bir ağ mimarisi sunuyor. Aynı zamanda uygulama geliştiricilerini ve kurumsal BT ekiplerinin gereksinimlerini karşılayarak yüksek hıza sahip sorunsuz bir buluttan buluta ağ ve güvenlik mimarisi kurmalarına yardımcı oluyor. Çoklu Bulut için Fortinet Güvenli SD-WAN, aşağıdaki özellikler sayesinde kurumsal çoklu bulutların hizmete alımından elde edilen faydaları en yükseğe çıkarmak için güvenli ve etkili bir altyapı sunuyor:

Farklı bulut ağlarında ortak standarda sahip bir üst katman (overlay) ağın hizmete alımını otomatikleştirerek karmaşıklığı azaltıyor ve çevikliği artırıyor. Böylece ekipler zaman ve kaynak tasarrufu yapabiliyor.

Uçtan uca görünürlüğün ve kontrolün yanı sıra ilgili bulutlara özgü entegrasyonlarla birden fazla bulutu barındıran ortamlardaki özellikleri birleştiren merkezi yönetim imkanı sunuyor.

Veri merkezi üzerinden herhangi bir taşıma yapmaya ihtiyaç duymadan bulutlar arasındaki trafiği güvenle yönlendirebiliyor. Böylece hizmete alımların daha iyi ölçeklenmesini sağlarken bekleme sürelerini azaltıyor.

Dinamik yol seçme özelliği ile uygulamaların yapısına bağlı olarak kullanılacak bağlantıları akıllı bir şekilde seçebiliyor. Böylece performansı artırırken en iyi performansa sahip interneti veya özel hattı seçerek maliyeti de azaltıyor.

Uygulama geliştiriciler için kolay API’sı sayesinde programlamacıların ağ ve güvenlik gerekliliklerini karşılamalarına yardımcı oluyor.

Fortinet, Şirket İçinde ve Bulutta Performans Avantajı Sunuyor

Fortinet, Güvenli SD-WAN’ı sektörün ilk SD-WAN ASIC’inden güç alan sektör lideri FortiGate Yeni Nesil Güvenlik Duvarı’nın entegre bir özelliği olarak sunuyor. Bu sayede uygulama deneyiminin iyileşmesini, performansın yükselmesini ve maliyetlerin azalmasını sağlıyor. Tüm bunları da rakip çözümlere kıyasla 17 kat daha iyi Security Compute Ratings ile sunuyor. Sanal bir makine olan FortiGate-VM ile sunulan Çoklu Bulut için Fortinet Güvenli SD-WAN, Fortinet’in patentli vSPU teknolojisinden güç alıyor ve operasyonel maliyeti azaltmak için internet üzerinden hızlı şifrelenmiş bağlantılarda ve özel hat bağlantılarda 20Gbps’den fazla sektör ortalamasının 10 katı kadar IPsec performansıyla avantaj sağlıyor. FortiGate-VM’in tüm büyük bulut platformlarında entegre olarak bulunması ve pazar öncüsü FortiGate cihazlarının da kurum içi konumlandırılabilmesinden avantaj kazanan bu çözüm sayesinde kurumsal firmalar, güvenlikten ve performanstan ödün vermeden bulutlar arasında geçiş yapabilen tutarlı çoklu bulut ağlarından faydalanabiliyor.

Farklı bulutlardaki uygulamaları ve iş yüklerini güvenli bir şekilde bağlayan Çoklu Bulut için Fortinet Güvenli SD-WAN, kullanıcıların ve ofislerin uygulamalara ve bulut iş yüklerine güvenli bir şekilde bağlanabilmeleri için Fortinet’in mevcut Güvenli SD-WAN Bulut Güvenli Bağlantı özelliklerini tamamlıyor.

Tüm Kurum İçin SD-WAN

Fortinet Güvenli SD-WAN, büyük veri merkezleri, şubeler, uzaktaki alanlar, home-ofisler ve çoklu bulutların hizmete alımı için yüksek performanslı ilgili fiziksel ve sanal cihazlarla kurumları uçtan uca bağlamak için tasarlandı. Fortinet Güvenli SD-WAN, home-ofisten şubelere ve çoklu buluta her ortamı kapsayacak şekilde ölçeklenebilen ortak işletim sistemi ile Fortinet Security Fabric üzerinden entegre olan, ağ ve güvenlik ilkelerinin birden fazla ortamda ve bulut platformlarında sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan bir platform sunuyor. FortiGuard Labs de tüm bunların gerçekleşmesinde önemli rol oynuyor

Fortinet Ürünler Kıdemli Başkan yardımcısı ve CMO’su John Maddison, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Uygulamaları ve iş yüklerini çoklu bulutta hizmete alan kurumlar için farklı altyapılarda bağlantıyı ve güvenliği sağlamak artık daha da çok önemli. Fortinet Güvenli SD-WAN çözümleri, farklı bulut altyapılarında bağlantı ve güvenlik sunarken uygulamaların kullanıcı deneyimini de iyileştiriyor. Her yerde uygulanabilecek bir SD-WAN ile şirketlerin bu teknolojinin gerçek potansiyelini açığa çıkarmasına yardımcı oluyoruz. Fortinet evden veya kampüsten buluta, veri merkezinden buluta ve şimdi de buluttan buluta sektörün en ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve güvenli SD-WAN çözümünü pazara sunuyor.”

Ek Kaynaklar

Bu satın alımın, şirketin SASE hizmetlerini nasıl genişlettiği ve pazardaki en kapsamlı SASE platformunu nasıl sunduğu hakkında detaylı bilgi için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Fortinet Security Fabric’in kurumların tüm dijital saldırı zemininde kapsamlı, entegre ve otomatik korumayı nasıl sağladığını öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

FortiGuard Labs ve FortiGuard Güvenlik Abonelikleri ve Hizmetleri portföyü hakkında daha fazla bilgi için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Fortinet’in ücretsiz siber güvenlik eğitimi inisiyatifi hakkında veya Network Security Expert  program, Network Security Academy program veya FortiVet program’ımımız hakkında ayrıntılı bilgi için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Fortinet Kullanıcı topluluğunda (Fuse) fikirlerinizi ve geribildirimlerinizi paylaşmak, ürünler ve teknolojiler hakkında daha fazla bilgi almak veya benzer iş kollarındaki kişilerle iletişime geçebilmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Fortinet’i Twitter, LinkedIn, Facebook, YouTube, ve Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı