Sponsorlu Bağlantılar

Cami Halı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Cami Halı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İslam dininin sembolü olan camiler Türk kültürü içerisinde kutsal mekânlar olarak isimlendirilir. Burası Müslümanlar tarafından ibadet edilen alanlardır. Bu yönüyle görkemli ve heybetli birşekilde tasarlanır. Camilerin iç mekânlarında dekore etmede kullanılan cami halıları birbirinden farklı renk ve modelde tasarlanır. Bu doğrultuda caminin yapısına ve dekoruna uygun bir şekilde seçilen cami halıları caminin genişliği doğrultusunda satın alınır.

Cami halısı fiyatları halının ebatlarına kullanılan ürünün kalitesine halının modeli ne ve desenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Cami halısı modelleri değişiklik gösterdikçe fiyatlarda farklılaşır. Cami halı fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulan kıstaslar firmadan firmaya farklılık gösterir. Cami halısı almaya karar verenler öncelikle tercih edecekleri modele ve renge karar verip ardından fiyat araştırması yapmalıdır.

Yün Cami Halısı

Kaliteli yün cami halıları ibadet etmek isteyenler için son derece ideal bir yüzey alanı sunar. Yumuşacık dokusu ile gün içerisinde camiye gelenlerin rahat etmesine yardımcı olur. Saf suyun kullanılarak tasarlanan yün cami halısı üzerine birbirinden güzel işlemeler ve motifler eklenir. Yün halılar üzerinde daha çok İslam dinini yansıtan sembol ve modeller tercih edilir.

Cami Halısı Çeşitleri

Cami halısı modelleri ve çeşitleri camilerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanarak üretilir. Cami halılarında çeşitliliğin bu kadar fazla olması insanlara seçenek imkânı sunuyor. Bu doğrultuda caminin atmosferine ve dekorasyonuna uygun halılar tercih edilir. Görkemli ve ihtişamlı camiler için desenli ve motifli halılar ön planda iken sade camiler için ise natürel cami halısı modelleri tercih edilir.

Üretici firmalar tüm camilerin büyüklüğüne ve küçüklüğüne uygun renk ve model seçenekleri ile en doğru tercihi yapmalarına yardımcı oluyor. Halı çeşitliliğinin bu kadar fazla olması renk ve model çeşitliliği de arttırılmıştır. Camilerde en çok kullanılan ve tercih edilen halı çeşitleri şu şekildedir:

  • Göbekli cami halısı
  • Saflı cami halısı
  • Seccadeli cami halısı
  • Natürel cami halısı
  • Yünlü cami halısı

Göbekli Cami Halısı Modeli Nedir?

Büyük ve görkemli camiler için caminin şıklığını ve görkemini ortaya koymak amacıyla dikkat çekici halı modelleri tercih edilir. Bu doğrultuda göbekli cami halısı halı ortasında bulunan ve göbek olarak adlandırılan alana yerleştirilen desen ile bilinir. Halının tam orta kısmında belirgin bir büyüklüğe sahip olan bu desen camiye girenlerin dikkatini çekebilecek özellikte tasarlanır. Bunun dışında halının farkı kısımlarında da motif ve desenler bulunur. Yumuşak dokusuyla ibadeti kolaylaştıran cami halıları Özgün tasarım ve çizimleri ile de dışarıdan bakanları cezbediyor.

Seccadeli Cami Halısı Modelleri

Teknolojinin ve dokuma imkânlarının geliştiği günümüzde üretilen halılar istenilen kalitede ve modelde hazırlanabiliyor. Özellikle cami cemaatinin üzerinde rahatça namaz kılabilmek için hazırlanan cami halıları dokusu ve modelleri özenli ve titiz birçalışma gerektiren bir konudur. Halı üzerine işlenen seccade motifleri aynı hizada işlenir.

Cami Halısı Temizliği Nasıl Olur?

Cami halılarının düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Çünkü gün içerisinde birçok ziyaretçi bu alanlarda toplanır. Kalabalık grupların cami içerisinde ibadet etmesi aynı zamanda mikrop ve bakterilerinde çoğalması anlamına gelir. Özellikle namaz sırasında insanların vücutlarının Halı ile temas etmesi halı temizliğini zorunlu hale getirmiştir.

Bu doğrultuda ilgililerin her yıl cami halılarını yıkatması gerekir. Yıkanan halılar kesinlikle tam olarak kurutulduktan sonra serilmelidir. Aksi takdirde ağır koku meydana gelir. Halı üzerinde biriken kir ve bakteriler her gün elektrikli süpürge ile alınmalıdır. İnsan sağlığı bakımından toplu alanlarda yapılan temizliklerher zaman titiz bir çalışmayı gerektirir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı