Gündem

“Çifte 11” festivalinde sağlık ürünlerinin satışı yüzde 200 arttı

Elektronik ev aletleri, güzellik ve kozmetik ürünleri ve ev dekorasyonuyla ilgili tüketim hala dikkat çekerken, sağlık tüketimi hızla artıyor, ilçe ve kasabalardaki tüketim potansiyeli de artış gösterdi.
 
Analistler, Çin’in salgın önleme ve kontrolünün normalleşmesi ve yeni tüketimin hızla artmasıyla, piyasanın toparlanmasına yeni bir motivasyon katılacağını ve ekonomik büyümenin ‘yeni motoru’nun alevlendirilmesinin beklendiğine işaret ediyor. E-ticaret platformlarındaki promosyon verileri, elektronik ev aletleri, güzellik ve ev dekorasyonuyla ilgili malların hala en çok tüketildiğini gösteriyor. Ek olarak, akıllı ve orta-üst düzey ürünler tercih ediliyor.
 
JD.com platformunda, tıbbi cihaz kategorisinde promosyonun başlatıldığı ilk günde ciro bir önceki yıla göre neredeyse iki kat arttı, besinsel sağlık ürünleri kategorisinin ilk gün cirosu bir önceki yıla göre yüzde 200’den fazla arttı. Pazar dağılımından bakıldığında, Beijing ve Shanghai dışındaki ikinci ve üçüncü düzeydeki pazarların toplam tüketimi büyük boyutla arttı, ilçe ve kasaba pazarlarının tüketim potansiyeli büyüdü. Suning.com platformunda ilçe ve kasabalarda satılan değeri 30 bin yuanı aşan ürünlerin toplam sayısı önceki yıla oranla 6 kat arttı.
 
İlk 10 saniyede 100 milyon yuanlık alışveriş yapıldı
 
JD.com’un canlı yayınının ilk 10 saniyesinde 100 milyon yuanlık satış yapıldı. Suning’in canlı yayın odasında 1 Kasım akşamı 150 dakika içindeki satış hacmi100 milyon yuanı aştı.

Suning Finansal Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Fu Yifu, yepyeni bir tür deneyim getirme ve daha ucuz fiyatlar sağlama dâhil birçok avantajla, canlı yayın satışı gibi yeni sektörlerin insanların kabulünü kazandığını kaydetti.
 
Alibaba’nın Çin’deki pazaryeri Tmall.com’un 11 Kasım 2019’da yapılan internet alışveriş promosyonundan kaynaklanan, Çinliler tarafından “Çifte 11” diye adlandırılan alışveriş karnavalı, artık Çin’de e-ticaret sektöründeki yıllık bir alışveriş şenliği haline geldi. Bu etkinlik gittikçe uluslararası e-ticaret sektörünü de etkiliyor. 2019’da Tmall’ın alışveriş karnavalındaki işlem hacmi 268,4 milyar yuan olarak ölçülmüştü.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı