Gündem

Çin, bu yıl sadece iç turizmden 511 milyar dolar gelir elde edecek

Çin Turizm Akademisi tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2021 yılında Çin’de iç turizm 2020 yılına göre yüzde 42 oranında artacak ve 4.1 milyar yerli turizm gezisi düzenlenecek. Rapor, bu rakamlar eşliğinde ülkenin 2021 yılında iç turizmden 3,3 trilyon yuan (yaklaşık 511 milyar dolar) gelir elde edileceğini de vurguluyor. Bu da yüzde 48 artış anlamına geliyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Covid-19 salgınının etkisiyle ülkede 2020 yılında yaklaşık 2,88 milyar yerli turist gezisi yapıldığını, bunun da bir önceki yıla göre yüzde 52,1’lik bir düşüşe denk geldiğini açıklamıştı. Ancak insanların seyahat tutkusu çeyrek dönem geri döndü. 11 Şubat’ta başlayıp 17 Şubat’a kadar devam eden Çin Bahar Bayramı tatilinde turizm sektörü olumlu rakamlara ulaştı.
 
Guangdong, Henan, Jiangsu, Şangay, Chongqing ve Beijing gibi önemli turistik yerlere gidip gelen turistlerin sayısı, 2019 Bahar Şenliği sırasında görülen seviyeleri aştı veya neredeyse yaklaştı. Raporda ülkenin turistik yerlerin hizmet kalitesini iyileştirmek için daha bilimsel, teknolojik ve kültürel yenilikler uygulandığı için turistlerin gezilerinden daha yüksek memnuniyet düzeylerini dile getirildi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı