Gündem

Çin, dünyayı yıldırımlardan yapay zekayla koruyacak

Dünyanın ikinci uluslararası ‘yıldırım araştırma’ merkezi, Doğu Çin eyaleti Jiangsu’nun Suzhou kentinde kuruldu. Elektrik sistemine dayalı merkez, ‘yıldırıma karşı dinamik korunma’ ve ‘yıldırımdan yapay zeka yoluyla korunma’ gibi son dönemde beliren araştırma alanlarına odaklanacak.
 
State Grid Jiangsu Electric Power Co. Ltd. tarafından kurulan merkez, Büyük Elektrik Şebekeleri Uluslararası Konseyi tarafından da dünyanın yıldırım konusunda araştırma yapan ikinci merkezi olarak resmen tanındı. Söz konusu merkez, 15 ülke ve bölgeden, aralarında meşhur Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) de bulunduğu 32 kurum ve laboratuvar ile iş birliği yaptı.
 
State Grid Suzhou Power Supply Company’den baş mühendis Tong Chong, merkezin, ulusal ve yabancı kaynakları kullanarak iklim değişikliği gibi aciliyeti olan evrensel sorunları ele alıp incelemeyi ve çözüm araştırmayı öngördüğünü açıkladı. Dünyadaki ilk yıldırım araştırma merkezi ABD’nin Florida eyaletinde bulunuyor. Ancak bu merkez, geleneksel bir araştırma konusu olan ‘yıldırımdan statik korunma’ konusuna yoğunlaşıyor.
 

Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı