Gündem

Çin’de yeşil kredi büyüklüğü 2.16 trilyon dolara ulaştı

Çin Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, ülkede yeşil finansman alanında çok hızlı bir gelişme yaşanıyor. Yeşil enerji konusunda radikal adımlar atan Çin, bu alandaki gelişmeyi desteklemek için finansman kaynaklarını da artırıyor. Çin Merkez Bankası’na göre 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda, Çin’in yerel ve yabancı para cinsinden yeşil kredi bakiyesi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,5 artarak 14 trilyon yuana (2,16 trilyon dolar) ulaştı.

2021 yılının ilk sekiz ayında ise ülkenin yeşil tahvil ihracı bir yıl öncesine göre yüzde 152 artarak 350 milyar yuanı aşarak geçen yılın tamamının üstüne çıktı. Karbon nötr tahvilleri, bu dönemde 180 milyar yuanı geçen Çin, yüksek kaliteli ve yeşil büyümeyi sürdürmek için, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını en üst düzeye çıkarmak ve 2060 yılına kadar karbon nötrlüğü elde etmek için çaba göstereceğini açıklamıştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı