Gündem

Çin’in Dubai’de açtığı ilk tam zamanlı okuluna ilk gün 200 öğrenci kayıt oldu

Geçen hafta açılışı yapılan Dubai Çin Okulu, ilkokuldan üniversiteye kadar 12 yıllık bir temel eğitimi kapsıyor. Kayıt edilecek öğrenci sayısı 800 ancak daha açılış gününde 200 öğrenci kaydını yaptırdı.
 
Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) bir emirliği olan Dubai’nin hükümdarı olarak Şeyh Mansur bin Muhammed bin Raşid El Maktum açılış törenine katıldı ve “Çin dışındaki ilk Çin okulunun Dubai’de açılıyor olmasını Çin ve BAE arasındaki dostluk ve işbirliğinin derinleşmesini ve güçlenmesini yansıtan memnuniyet verici bir ilk adım olarak değerlendirdiğini” söyledi.
 
Açılış töreni, DÇO personelinin ve öğretmenlerinin geldiği kent olan Doğu Çin’deki Hangzhou’da da eşzamanlı olarak internetten naklen yayınlandı. Okul, aynı zamanda Dubai’de çalışan ve yaşayan Çinlilerin çocuklarına da yüksek kalitede bir Çince temel eğitim olanağı sunacak. 
 
Öte yandan Çin’in Dubai Başkonsolosu Li Xuhang, söz konusu okulun Çince eğitimin küreselleşmesinin yolunu açacak bir öncü kuruluş olarak görülebileceğini de belirtti. Dubai Bilim ve İnsani Gelişme Dairesi Genel Müdürü Abdullah Al Karam, Okulu, Çin ile BAE arasında eğitim konusundaki yeni bir başlangıç olarak değerlendirdi. Çin’in ve BAE’nin uzun yıllara dayanan sıkı bir dostluk ilişkisi bulunduğunu ve bu okulun bunun en iyi sembolü olduğunu söyledi. 
 
Okulda, Çin eğitim programına ek olarak, BAE’nin ulusal eğitim programı çerçevesinde Arapça dili, İslami bilimler, etik ve diğer dallar da okutulacak.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı