Gündem

Çinli büyükanne ve dedeler torun bakıyor, kadınlar iş hayatında yükseliyor

Kadınların iş gücüne katılımıyla ilgili uluslararası çalışmalara imza atan bilim kadını Dr. Bettina Al-Sadik-Lowinski, beş ülkeden 110 üst yönetici kadınla görüşüp onlara, en üst noktaya ulaşmakta neyin yardımcı olduğunu sordu. Ev kadını rolünün ve anneliğin onları yol alırken frenleyip frenlemediğini anlamak için yapılan görüşmeler, uluslararası düzlemde çalışan Alman, Fransız, Çin, Japon ve Rus şirketlerinin en üst yöneticiliğine ulaşmış kadınlarla yapıldı. 
 
Dr. Bettina Al-Sadik-Lowinski bu kadınların başarılarının sırlarını, yollarına çıkan engelleri ve onları öne çıkaran etkenleri öğrenmek üzere sorular sordu. Aslında adı geçen ülkelerde en üst pozisyondaki kadın sayısı toplamın dörtte biri düzeyinde ve bu kadınların yüzde 70 kadarının evde onları destekleyen bir kocaları var.
 
Eve gelince yemeği hazır buluyorlar
 
En üst yönetici pozisyonuna gelmiş kadınların oranı Almanya’da yüzde 18 kadar; yani beş ülke ortalamasının gerisinde. Ancak araştırma konusu beş ülkede genellikle daha alt bir mesleki konumda olan kocalar evdeki işleri de büyük ölçüde üstlenmiş oluyor. Bu durum, Fransız kadınlarının yarısı için geçerliyken Ruslar için son derecede değişkenlik gösteriyor.  
Çocukların bakımı konusunda işler biraz daha zorlaşıyor. Ancak araştırmacı, üst düzey iş sahibi kadınlar için ideal ülkenin Çin olduğunu belirtiyor. Çinli iş kadınlarının desteklenme açısından en olumlu noktada olduğunu açıklıyor.
 
Nitekim kendilerine soru yöneltilen üst yönetici Çinli kadınlar ailelerinden çok destek aldıklarını bildiriyorlar. Öncelikle kocaları mesleki açıdan geride durmayı ve karılarına yardımcı olmayı biliyorlar. Öte yandan büyükanne ve büyükbabalar torunlarıyla ilgilenmeyi hatta onların bakımını üstlenmeyi bir toplumsal görev sayıyorlar. Batı’da bir tür ‘lütuf’ olarak yapılan bu hizmet, bu ülkede bir görev gibi ele alınıyor. Hatta Çinli üst yönetici kadınların bazıları, akşam eve geldiklerinde sofrayı hazır bulduklarını ve hafta sonlarında da hiçbir şeyle meşgul olmak zorunda kalmaksızın dinlenebildiklerini açıklıyorlar.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı