Ekonomi

Cuma günü yurt içi piyasalarda volatilite yüksek seyretti

Piyasa Gündemi

Çarşamba gününden itibaren yurt içi piyasaların odaklandığı ve fiyatlamalar üzerinde etkili olan müjde cuma günü açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedildiğini duyurdu.  Akşam saatlerinde ise Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit ederken, görünümünü negatife çevirdi. Küresel çapta ise cuma günü açıklanan öncü PMI rakamları karışık bir görünüm ortaya koyarken, ekonomik veriler ve gündemdeki mevcut riskler önemini koruyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    Açıklanacak önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor.

BIST-100 Güne Başlangıç

Avrupa’da beklentilerin altında kalan PMI rakamları piyasaları baskılarken, ABD’de güçlü gelen ekonomik veriler risk iştahı ve piyasaları destekleyen bir gelişme oldu. Yurt içinde müjde haberi takip edilirken, gün içinde pozitif fiyatlanan BIST-100 Endeksi açıklamalar sonrasında kazançlarını geri verdi ve günü %1,50’lik düşüşle 1.109,98 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,33 – 7,34 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,33’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 geçtiğimiz hafta başında en düşük 1.077 seviyesini gördükten sonra, cuma günü Cumhurbaşkanı’nın açıklaması öncesinde 1.141 seviyesine kadar yükseldi. Haftanın kapanışı ise 1.110’dan gerçekleşti. Endekste kısa vadede geçtiğimiz hafta gördüğümüz dip seviyelerin bulunduğu 1.077 civarı bu hafta izleyeceğimiz en önemli destek bölgesi olacak. Buranın üzerinde kalındığı sürece endeksteki satışlar düzeltme mahiyetinde izlenebilir ve geri çekilmelerin piyasa tarafından alım fırsatı olarak değerlendirildiği görülebilir. Ancak buranın altında satışların sertleşebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Yukarıda ise 1.122 seviyesi ve üzerinde geçtiğimiz hafta görülen 1.141 kritik dirençler olacak. Bu seviyelerin geçilmesi tarihi zirveleri yeniden gündeme getirebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı