Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, felaket bölgesinde

Burada vatandaşlara seslenen Erdoğan’ın konuşmasında satır başları şöyle:

– Yaralanan 47 vatandaşımızın tamamı taburcu edilmiştir. Halen 5 insanımız kayıptır. En son kaybımızı da bulana kadar çalışmalar sürecektir.

– Esnafın 50 bin TL’ye kadar hasarı hibe edilecek.

– Ekonomik ve sosyal hayatın süratle normale dönmesi için afetten zarar gören KOBİ’ler için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği ayrıca devreye sokulmuştur.

– Giresun’da bir daha böyle bir afet yaşanmaması için toplam keşif bedeli 1 milyar 290 milyon lirayı bulan proje hayata geçirilecektir.

– Tabiattaki dere yatakları istisnai de olsa büyük yağışlar olduğunda kolayca akıp gitsin diye vardır. Biz tutup, bu dere yataklarını evlerle iş yerleriyle işgal edersek gün geldiğinde sel gelir, bunları da alıp götürür.

– Şu gerçeği kimse inkar edemez, ülkemizde imar ve şehirleşme çalışmaları en başından itibaren sorunlu ve sıkıntılı şekilde yürümüştür.

– Giresun’da selden aldığımız dersler önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalarda bize ışık olmalı.

-TOKİ olarak konutlar yapacağız ama bu binalar yüksek olmayacak, hele hele bu tür yerlerde dikey yapılaşma intiharla eşdeğer bir yanlıştır.

– Devlet, felaketin ilk anından itibaren tüm kurumları ve imkanlarıyla vatandaşının yanına, yardımına koşmuştur.

– Bakanlıklarımızın ve kurumlarımızın her biri kendi sorumluluk alanlarında yürüttükleri çalışmaları süratle neticelendirecekler, her bir çalışmanın bizzat takipçisi olacağız.

– AFAD ve çeşitli bakanlıklarımız, yürütülen çalışmalar için Giresun’a 73,5 milyon lira ödenek göndermiştir.

– Hazine ve Maliye Bakanlığımız afetten zarar gören yerlerde mücbir durum ilan etmiş, beyannameleri ve ödemeleri ertelemiştir.

– Tarımsal destekleme ödemeleri erkene alınarak 8 milyon lira ödeme yapılmıştır.

– Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alım tarihini bir hafta öne çekmiş ve alım noktası sayısını arttırmıştır.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı