Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek görevine resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin etmek üzere Meclis’e geldi. Erdoğan, Meclis’e gelişinde Geçici TBMM Başkanı Devlet Bahçeli tarafından resmi törenle karşılandı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, Meclis Şeref Holü’ne geçti.

Ardından Devlet Bahçeli, özel oturumu başlattı. Bahçeli, “Yapılacak törenin şeklini kısaca arz ediyorum. Biraz sonra Sayın Cumhurbaşkanı tutanağı teslim almak ve ant içmek üzere Genel Kurul salonuna davet edilecek, Başkanlık kürsüsüne geleceklerdir. Genel Kurul, Sayın Cumhurbaşkanı’nı ayakta karşılayacaktır. Tutanağın takdiminin ardından Sayın Cumhurbaşkanı ant içecektir” dedi. Ardından seçilme tutanağı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edildi.

ERDOĞAN, MECLİS’TE YEMİN ETTİ

Erdoğan’ın Meclis’teki yemin konuşması:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

YEMİN METNİNİ OKUDU

Genel Kurul, Devlet Bahçeli başkanlığında açıldı. Recep Tayyip Erdoğan, Başkanlık Divanında, Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağı TBMM Geçici Başkanı Devlet Bahçeli’den teslim aldı ve ant içmek için hitabet kürsüsüne geçti. Erdoğan yemin metnini okuduktan sonra izleyiciler ve çok sayıda vekil tarafından ayakta alkışlandı.

AİLESİ DE LOCADAN TAKİP ETTİ

Erdoğan’ın yemin törenine şahit olmak isteyen eşi Emine Erdoğan, kızları Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar, oğlu Bilal Erdoğan ve karısı, damadı Selçuk Bayraktar da Meclis’te hazır bulundu. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın yokluğu dikkat çekti.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -