Sponsorlu Bağlantılar

Dijital Para

Dijital Para

Blockhain teknolojisi üzerine kurulu olan ve geleneksel para birimlerinden farklı çalışan para olarak geçmektedir.

Ortaya Çıkması

Koinbox 2009 tarihinde; Japon Satoshi Nakamoto mahlasıyla dijital para bitcoin ile ilgili ilk makaleyi yazmıştır. Bu makaleden sonra dijital para olarak bilinen bitcoin tüm dünyada öğrenilmiştir. Bitcoin Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi isimli teknik doküman White Paper yayımlanmasıyla ortaya çıkan bitcoin üçüncü parti ödeme sistemlerine bankalara ve aracı kurumlarına olan güven duygusu hissini ortadan kaldırmıştır. Dünyanın her yerinde 2009 yılında makaleden öğrenilerek ortaya çıkan dijital para bitcoin, daha sonraki zaman diliminde bir çok ülkede kripto para haberleri ile ilgili pek çok yazar tarafından bitcoinle ilgili makaleler yazılmıştır.

Blok Zincir Teknolojiyle İlişkisi

2009 yılından itibaren bitcoin dijital para kayıtları bitcoin fiyatı blok zincir defterlerinde tutulmaktadır. Bir kişi başka kişi hesabına bitcoin göndermesi işlemi ve kayıt numarası, hash olarak geçmektedir. Para transferi için 3 tane hakem bitcoin de madenci onayı olarak bilinmektedir. Madenci hakem onayına giderek İnternet üzerinden herhangi merkeze bağlı kalmadan kullanıcı mahremiyetiyle kripto şifreleme yöntemi ile koruyarak işlem kayıtlarını şeffaflaştırarak aracısız para transferi kripto para olarak geçmektedir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı