Ekonomi

Dolardaki yükseliş tüccar ve sanayiciyi zora soktu

Yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 25 değer kaybeden Türk Lirası, tüccar ve sanayiciyi sıkıntıya soktu. İstanbul Tüccarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, “Özellikle iç pazarda ara malı kullanıp dolar ile ithalat yapan ve iç piyasaya TL ile satış yapan işletmeler, TL/USD değer kaybı sebebiyle bilançolarında ciddi zararla karşılaşıyorlar” dedi.

Ocak ayında 6 liranın altında olan doların aradan geçen 8 ayda 7,5 lira bandına yaklaşması tüccar ve sanayicileri endişelendirdi. Senenin başından bu yana TL’nin dolar karşısında yaklaşık yüzde 25 değer kaybı yaşadığını hatırlatan İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, “Bu durum piyasada iş yapan tüccarı, imalatçıyı ve sanayiciyi zor durumda bıraktı. Müşterilerine kur farkını yansıtamayan ve maliyetlerinde ciddi yükseliş yaşayan işletmeler nakit akışında zorluk yaşıyorlar” diye konuştu.

Pandemi sonrası ikinci dalga

Pandemi süreci ile birlikte piyasaların talep yönünde mart-nisan-mayıs ayında iyice zayıflamasının nakit operasyonlarında da zorlanmaya neden olduğunu dile getiren Önel, “Hükümetin aldığı tedbirler ile bir nebze olsun rahatlayan KOBİ’leri dolar kuru sıkıntıya sokuyor. Bilançoları zayıflayan KOBİ’ler birde kur kaynaklı zarar etmesi işletmelerin operasyon kabiliyetlerini iyice zorluyor” sözlerini kullandı. Önel, kamu bankaları ve ticaret odalarının teşviklerinin, işletmeler için çok önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Mevcut kamu bankaları öncülüğünde aynı zamanda ticaret odalarının katkıları ile ileri tarihli düşük komisyonlu, vadeli dolar bağlanmasında özellikle imalatçılara ve tüccara destek olunması piyasayı rahatlatacağı gibi fiyat oynaklıklarını da azaltacaktır. Hem işletmeler maliyet hesaplarında sıkıntı yaşamayacağı gibi hem de fiyatla çok oynamayacağı için müşteri kaybı yaşamayacaktır. Böylelikle pandemi sonrası ekonomimiz için ikinci bir sarsıcı dalga olan kur krizini bir nebze olsun daha kolay atlatmaya çalışırız. Bu anlamda Hükümet, bankalar ve ticaret odalarının desteği kritik önemde.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı