Ekonomi

ECB pas geçecek

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ECB – BoC Faiz Kararları / ABD Büyüme / Türkiye Enflasyon Raporu / Almanya IFO

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,00 Altında Kalıcı Olmayı Sürdürecek (Mi)?

ECB Pas Geçecek…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 41,595,980 – tedaviye pozitif cevap veren 28,284,556 – ölü sayısı 1,135,880 kişiye ulaşmıştır. Vaka sayısında artış hız kesmeden devam ederken, Avrupa’da karantina dâhil sert önlemlerin uygulanması konusunda baskı sürmektedir.

ABD tarafında teşvik paketi görüşmelerinden çözümsüzlük sürerken, anlaşmaya daha yakın olunduğuna ilişkin sözlü yönlendirmeler sürmektedir. Piyasa tarafı bu beklentiyi güçlü satın aldığından dolayı somut anlaşma olmamasına rağmen teşvik paketinin seçimler öncesinde çıkacağına ilişkin iyimser olmaktadır.

ABD Başkanlık seçimlerinde anketler Biden’in (%50,7) lehine olmaya devam ederken Trump %42,8 seviyesinde bulunmaktadır.

 

ABD seçimlerinde kritik rol oynayan bazı eyaletlerde anket son durumları;

Florida: Biden %48,5 – Trump %45,8

 

Haftanın genelinde ECB – BoC faiz kararlarını, ABD büyüme verisi, TCMB enflasyon raporu ve Almanya IFO verilerini takip edeceğiz.

  • ECB: Avrupa Merkez Bankası faiz kararını 29 Ekim Perşembe günü saat 15.45’te açıklayacaktır. Bankanın 3 faiz oranında herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Piyasa beklentisi de ECB’nin pas geçmesi yönündedir.
  • BoC: Kanada Merkez Bankası faiz kararını 28 Ekim Çarşamba günü saat 17.00’de açıklayacaktır. %0,25 seviyesinde olan politika faizinden herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.
  • ABD Büyüme: 3.çeyrek büyüme verisi 29 Ekim Perşembe günü saat 15.30’te açıklanacaktır. 3.çeyrek nihai okumada büyümenin çeyrek bazında %32 olması beklenmektedir.
  • TCMB Enflasyon Raporu: Merkez Bankası son faiz kararında pas geçerek piyasalara negatif şok verirken, 28 Ekim Çarşamba günü saat 10.30’da Enflasyon Raporunu açıklayacaktır. Merkez’in para politikasında temel olan enflasyon dinamiklerine ilişkin yol haritasını alacağımı bu raporda enflasyon tahmininde yukarı yönlü bir revizyon olmasını bekliyoruz. Hatırlanacağı üzere Merkez bir önceki enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini %8,9 seviyesine revize etmiştir.

Yıl başından itibaren gelişmekte olan ülkelerin kur performansları;

TRY %25,16 değer kaybetmektedir.

 

Türkiye dinamiklerinde 5 yıllık CDS 511,474 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında gerileme bir miktar durmuştur.

 

Kıymetli madenler, yıl başından  itibaren performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %25,58 – Gümüş %37,86 değer kazancı göstermektedir.

 

Kaynak:GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı