Ekonomi

Ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler gündemdeki yerini koruyor

Piyasa Gündemi

ABD – Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasına ilişkin görüşmenin gerçekleşmesi ve aşı çalışmalarıyla ilgili olumlu beklentiler risk iştahını desteklerken, küresel çapta vaka sayıları artış kaydetmeye devam ediyor. Dünya çapında toplam vaka sayısının 24 milyona yaklaştığı görülüyor. Ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler gündemdeki yerini korurken, fiyatlamalar üzerinde etkisini sürdürecektir.  Yurt içinde ise kur cephesindeki fiyatlamalar önemini koruyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    15:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Risk iştahındaki güç kazanımıyla güne pozitif bir seyirle başlayan hisse piyasaları, gün içerisinde mevcut risklere ve ABD’de zayıf gelen güven endeksine bağlı olarak kazançlarını geri vererek dalgalı bir seyir izledi. BIST-100 Endeksi dün zayıf bir seyir izleyerek günü %1,47’lik düşüşle 1.092,16 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yataya yakın karışık bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkimken, Çin borsaları satıcılı seyrediyor. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,40 – 7,41 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,39’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün yurtdışındaki pozitif hareketlere katılmakta zorlanan BIST 100’de, gün sonuna doğru yurt dışı piyasaların kazançlarını geri vermesi ile sert satışlar görüldü. Endeks dün gün içinde n düşük 1.083’ü görerek, 985’ten 1.141’e kadar olan hareketin düzeltmesinde %38.2 seviyesinin bulunduğu 1.081 seviyesini test etmiş oldu. Bugün izleyeceğimiz en önemli destek de burası olacak. Buranın altında 1.077 diğer kritik destek noktanız olacak. Bu seviyelerin altına olacak sarkmalar aybaşında görülen dip seviyelerin yeniden gündeme gelmesine neden olabilir. Yukarıda 1.105 ara dirençken, devamında 1.122 en kritik direnç noktası olmaya devam ediyor. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı