Ekonomi

Enerji krizinde kısmi çözüm altını destekledi

Enerji krizi küresel çapta bir krize dönmüşken doğal gaz fiyatları yükselişinde yeni rekorların kaydedildiği bir gün yaşandı. Böyle bir ortamda küresel risk iştahını kaybolmasıyla birlikte hisse senedi piyasasından başlayarak piyasanın tamamında satış yönünde hareketler görüldü. Altın ise böyle bir ortamda kaçınılmaz olarak satışla güne başladı ve 1746 dolar/onsla seansın en düşük seviyesine kadar çekildi. Ancak gün içinde Rusya’dan gelen gerekirse Avrupa’ya doğal gaz arzı sağlayabiliriz açıklaması piyasaları rahatlattı. Seans sonuna doğru toparlanma çabasında olan piyasaların altına da etkisi pozitif yönlü oldu ve altının seansı 1762 dolar/onstan tamamlayarak günlük bazda hanesine yüzde 0,2 kazançla seansı tamamladı.

 

Gümüş ise altınla benzer şekilde sert fiyatlama yaşadığı günde 22,21 dolar/ons seviyesine çekilerek son bir haftanın en düşük seviyesini kaydetti. Seans sonuna doğru toparlanan beyaz maden, 22,62 dolar/onstan günü yatay bir kapanışla tamamladı.

 

Platin ise 963 dolar/onstan başladığı günde seansın en çok değer kazanan kıymetli maden oldu. 988 dolar/onstan seansı tamamlayan platin önceki güne kıyasla yüzde 2,7 kazanç yazmış oldu.

 

Paladyum ise günün tek kırmızıda kapatan kıymetli madeni olurken, 1891 dolar/onstan seansı tamamlayan paladyum yüzde 1,2 kaybı hanesine yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,20 usd/onsla gerçekleşirken, hacim açısından düşük seanslar gerçekleşmeye devam ediyor.  Toplamda 320 kg altın, 1589 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı