Ekonomi

Enflasyon raporu sonrasında yurt içinde olumlu hava korundu

Piyasa Gündemi

Enflasyon Raporu toplantısında TCMB yılsonu enflasyon tahminini yukarı çekerken, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun sıkı duruşun korunacağına ilişkin mesajları ön plana çıktı. Takip edilen küresel gündemde önemli bir değişim bulunmazken, dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemi destek programını açıkladı. Bugün ABD ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak ekonomik veriler fiyatlamalar üzerinde etkili olabilecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    12:00 Euro Bölgesi – GSYH 2021/1Ç Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Kişisel Gelir/Gider Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed Başkanı Powell’ın güvercin tondaki mesajlarının etkisiyle küresel hisse piyasaları dün güne olumlu açılışlarla başlarken, günün ilerleyen bölümünde dalgalı bir seyir izlendi. Bu hafta toparlanma çabasının öne çıktığı BIST-100 Endeksi yurt dışına kıyasla pozitif ayrışarak dün günü %1,13’lük yükselişle 1.401,52 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,21 – 8,23 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,22’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de önceki günkü sınırlı geri çekilmenin ardından dün yeniden yukarı yönlü bir hareket izledik. Son zamanlarda düşük işlem hacimleri yeni normal haline gelirken, dünkü işlem hacmi 28 Ekim’deki yarım günlük işlemlerin ardından son zamanların en düşük seviyesinde kaldı. Bu durum piyasada son zamanlarda oluşan hareketlerin piyasa katılımcıları tarafında yeterince destek bulamadığını işaret ediyor. Dün 1.400’ün üzerini test eden endekste 1.423 ilk kritik direnç olmaya devam ediyor. Aşağıda ise ilk destek 1.380’de olup buranın altında 1.363 çok daha önemli olacaktır. Bu seviyenin altında olacak kapanışlar satış baskısını artırabilir. Bugün nisan vadeli sözleşmelerde son işlem günü olması nedeniyle hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkabileceği göz önünde bulundurulmalı.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı