Ekonomi

Enflasyonda kur geçişkenliği etkileri riskleri artırıyor

Özellikle Ağustos ayı içindeki dönemde TRY’deki değer kaybının artmasıyla beraber, önümüzdeki aylarda kurdan kaynaklı maliyetler konusunda enflasyon için sapma aralığı genişleyebilir. Bu da yıl içinde enflasyonun çift hane bölgesinde kalmaya devam etmesi demek olacaktır. Bu noktada, ithal mal ve girdilerde etkili olması beklenen kurdan gelen geçişkenlik etkisi, pandemi kaynaklı değişen fiyat dengelerine ilave olarak enflasyonu artırıcı veya yüksek tutucu etkide bulunabilir. ÜFE’ye yansımakta olan artış, sonraki aylarda yüksek TÜFE artışına da neden olabilir.

 

Kaynak: Bloomberg, TCMB, TÜİK

 

Merkez Bankası’nın mevcut noktada pandemik koşullara bağlı %8,9 seviyesine doğru yaptığı enflasyon beklentisi revizyonuna dair yukarı yönlü riskler artmıştır. Piyasa oyuncuları ve reel sektör ise, TCMB Beklenti Anketi’nde görüleceği üzere yıl sonunda %10,8’lik bir ortalama beklentiye sahiptir. Enflasyon, yıl sonunda güncel politika faizi %8,25 üzerinde gerçekleşecek görünüyor. Bu faizin tabii güncel fonlama koşulları çerçevesinde etkinliği yoktur, ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti 2 Eylül itibariyle %10,16 seviyesine çıkmıştır. Son PPK’da bir direkt politika faizi artışı veya faiz koridoru ayarlaması gelmediği gibi, likidite yönetimine devam edileceği belirtilmişti. Merkez Bankası’nın yan yollu politika sıkılaştırmasının etkilerini TRY istikrarı ve bunun enflasyon yansıması bakımından ana belirleyici olarak izlemeyi sürdüreceğiz. 

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı