Ekonomi

Fed: Acil durum araçları kriz geride kaldığında tekrar alet kutusuna gidecek

*ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Faiz oranlarını sabit tutulması kararı 8’e karşı 2 oyla alındı. Karara Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari itiraz etti. Yapılan açıklamada, daha önceden 27 Ağustosta Jackson Hole toplantısında Başkan Powell’ın ifade ettiği gibi faizlerin ekonomiyi desteklemek için yıllarca sıfıra yakın düzeyde seyredeceği belirtildi. Ekonominin gidişatı büyük ölçüde virüsün seyrine bağlı olacağı belirtilirken, “Devam eden halk sağlığı krizi, yakın vadede ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı oluşturmaya devam edecek, orta vadede ekonomik görünümde önemli riskler oluşturacaktır.” ifadesi kullanıldı. Fed’in fonlama oranına ilişkin medyan beklentisi 2023 yılına kadar faiz oranlarında herhangi bir değişiklik ön görmüyor.

*Faiz kararı sonrası basının karşısına geçen Başkan Powell, “Enflasyon yüzde 2’ye ulaşana ve bunun üzerinde ılımlı seyredene kadar faizler değişmeyecek. ”dedi. Diğer yandan Başkan Powell, uygulamaya koydukları acil durum araçlarının  kriz geride kaldığında tekrar alet kutusuna geri gideceklerini ifade etti. (Powell’ın açıklamalarının detayları için:  https://ikon.news/haber/detay/912284 )

Japonya Merkez Bankası Faizi Değiştirmedi…
Japonya Merkez Bankası, faiz oranında değişikliğe gitmeyerek yüzde -0.10 seviyesinde bıraktı. Banka ayrıca Japon devlet tahvili getiri hedefinin yüzde 0 seviyesinde devam ettirilmesine karar verdi, karar 1’e karşı 8 oyla alındı. Yapılan açıklamada, Japon ekonomisinin gevşek parasal şartların ve hükümetin teşvik adımlarının etkisi ile iyileşmesi beklendiği belirtildi. Banka gerekmesi halinde çekinmeden adım atma taahhüdünü ise tekrarladı.

Yeni Zelanda Ekonomisi 2 Çeyrekte %12,2 Daraldı…
Yeni Zelanda ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde çeyreklik bazda %12,2 daralama kaydetti. Yıllık bazda ise %12,4 daralma gösterdi. Piyasa beklentisi çeyreklik bazda %12,8, yıllık bazda ise %13,3 daralma öngürüyordu.

Günün Ajandası 
10:00   Japonya Merkez Bankası (BoJ) Basın Konferansı
12:00   Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Ağu) Beklenti: -0,2%  Önceki: -0,2% 
12:00   Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) (Ağu) Beklenti: -0,4% Önceki: -0,4%
14:00   İngiltere Merkez Bankası (BoE) Toplam Parasal Genişleme (Eyl) Beklenti:  725B Önceki: 725B 
14:00   İngiltere Merkez Bankası Faiz Oranı Kararı (Eyl) Beklenti: 0,10% Önceki: 0,10%
15:30   ABD İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Beklenti: 850K Önceki: 884K
15:30   ABD Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Eyl) Beklenti: 15,0 Önceki: 17,2
16:00   Güney Afrika Merkez Bankası Faiz Oranı Kararı (Eyl) Beklenti: 3,50% Önceki: 3,50%           
17:30   ABD Doğal Gaz Stokları Beklenti:79B  Önceki: 70B

Kaynak İkon Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı