Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Göz Kayması Tedavisi Nedir?

En sık rastlanan göz problemlerinden biri olan göz kayması için çeşitli göz kayması tedavisi olabilir. Ancak en etkili ve kalıcı tedavilerden biri ameliyat olmaktır. Tamamen güvenilir olan, alanında uzman olan ve her işlem için öncesi, esnası ve sonrasına dayalı bilgilendirmeler yapan uzman doktorlar tarafından bu tedavi yöntemleri hayata geçiriliyor. Tedavi edilmediği takdirde, giderek ilerleyen göz kayması ya da diğer adıyla şaşılık durumu görme düzeyini de olumsuz yönde etkiliyor.

En çok yer alan göz kayması tedavisi ilerlemiş kaymalar için ameliyat olarak bilinir ve ameliyat sonrasında çok olumlu sonuçlar elde edilerek şaşılık ortadan kaldırılır. İleri seviyeye gelmiş olan şaşılığın tedavisi için ameliyat tercih edilirken, ileri seviyede olmayanlar için kapatma tedavisi ya da gözlük ve lens kullanımı tedavisi uygulanabilir.

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri

Göz kayması hem çocuklukta hem de yetişkinlikte çok acı ve zorlu durumlara yol açabilir. Özellikle de yetişkinlik döneminde göz teması kuramamak ilişkileri büyük oranda etkiliyor. Aynı zamanda çocukluk döneminde meydana gelen göz kayması tedavisi için bu ya grubu içerisinde dalga konusu haline gelerek özgüven eksikliği yaşanmasına sebep olabiliyor. Tedavi edilmediği sürece ileri bir aşamaya geçen şaşılık, tek bir gözde meydana gelebileceği gibi çift taraflı olarak iki gözde de meydana gelebilir. İki gözde meydana geldiği zaman çok daha zorlu bir süreç ortaya çıkar. Tedavi için de çok daha hızlı ve etkili bir şekilde aşama kaydetmek gerekir.

Göz Kayması Ameliyatı

Tamamen cerrahi bir şekilde ve tamamen özverili bir şekilde yapılmakta olan ameliyat sonrasında hem görme düzeyinde olumlu derecede bir yükselme hem de fiziksel manada gözlerde düzelme meydana gelir. Çocukluk döneminde ve yetişkinlik döneminde meydana gelen şaşılığın birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden biri de doğuştan gelen genetik bir şaşılık olmasıdır. Kaslarda meydana gelen az çalışma ve dengesiz çalışma sonucunda gözlerde tek taraflı olarak ya da çift taraflı olarak kayma meydana gelir ve bu durum hem fiziksel manada kötü bir görünüm hem de psikolojik manada özgüven eksikliğine sebep olabilir.

Göz Kayma Ameliyat Fiyatları

Çocuk ya da yetişkinlik dönemlerinde meydana gelen şaşılıktan kurtulmak için göz kayması ameliyatı olmak gerekebilir. Gözde yer alan kasların ne kadar derin bir şekilde dengeli ya da dengesiz çalıştığını ölçen doktorlar, en uygun tedavi yöntemine karar verirler. Eğer gözdeki şaşılık durumu çok ileri bir seviyeye geçmişse, göz kayması ameliyatı en uygun tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Ancak henüz başlangıç seviyesinde seyrediyorsa, ilerlememesi açısından kapatma tedavisi ve gözlük ya da lens tedavisi uygulanabilir. Bu tedaviler yaşa ve hastalığın derinliğine göre etkili olabilir ya da olmayabilir. Eğer etkili olmaz ve ilerleme kaydederse, ameliyat en etkili çözümdür.

Çocuklarda Göz Kayması Tedavisi

En çok çocukluk döneminde doğuştan genetik bir faktörden ötürü ya da gözleri çok yanlış kullanma ve şaşılık oyunu oynarken abartıya kaçma durumlarında göz kayması daha fazla meydana gelebilir. Çocuklarda göz kayması tedavisi için ameliyattan önce kapatma tedavisi ya da gözlük ve lens tedavisi uygulanır. Şayet bu tedavilerden olumlu bir sonuç alınamazsa ve özellikle de görme yetisinde bozukluk ve şaşı durumu daha da ilerlemeye devam ederse, bu sefer ameliyat olarak en etkili ve son yöntem tercih edilir. Doktorlar çocuklarda göz kayması tedavisi olarak aşamalı bir tutum sergileyerek daha etkili sonuçlara ulaşırlar.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı