Ekonomi

Günlerden büyüme

 

TÜRKİYE

“2. Çeyrek Büyüme Verisi, En Kötüsü Geride Kalıyor”

Türkiye 2. Çeyrek büyüme verisi 31 Ağustos Pazartesi sabah 10.00’da açıklanacaktır. Virüsün en yıkıcı etkilerinin devrede olduğu çeyrek için negatif büyüme verisi şaşırtıcı olmayacaktır. 2.çeyrek verisi ile hasar tespiti yapılarak en kötüsünün ne olduğu anlaşılacak ve sonrasında kalan çeyrekler için toparlanmanın gücü belirleyici olacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak 2.çeyrek büyüme verisinden %12,5 daralma – 2020 yılı içinde %3,5 daralma beklentimiz bulunmaktadır.

 

“PİYASANIN ROTASI”

Günlerden Büyüme…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 25,143,423 – tedaviye pozitif cevap veren 16,573,208 – ölü sayısı 845,414 kişiye ulaşmıştır.

Türkiye – Yunanistan gerilimi Mavi Vatan’da devam ederken, NAVTEX ilanlarımız sürmektedir. Yunanistan savaş uçakları NAVTEX alanlarımızı ihlal ederken, F16’larımız tarafından gerekli önlemeler yapılmıştır. Yunanistan, Meis adasına sivil feribotlar ile asker gönderirken bu durum basına servis edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

  • Düşmanlarımıza hodri meydan diyoruz. Karada, denizde ve havada karşımıza çıkacak herkes Türkiye’nin meşruiyetini, uluslararası hukuktan alan haklarını koruma kararlılığını gördü.
  • Asıl soru şu; acaba şu anda Akdeniz’de ve mücavirinde karşımıza dikilenler de aynı fedakarlıkları göze alabiliyorlar mı? Yunan halkı muhteris ve kifayetsiz yöneticileri yüzünden başlarına geleceklerini kabul ediyor mu? Fransız halkı muhteris ve kifayetsiz yöneticileri yüzünden ödeyecekleri bedelleri biliyor mu? Kuzey Afrika ve körfezdeki kim ülkelerin kardeş hakları muhteris ve kifayetsiz yöneticileri sebebiyle kararan istikballerine razı gösteriyor mu? On binlerce kilometre öteden, Türkiye’nin demokrasisine, hukuk devletine, bölgesel çıkarlarına göz diken ülkelerin vatandaşları bu sürecin dönüp kendilerine verecekleri zararın farkında mı? Biz binlerce yıllık devlet tarihimizin ve Anadolu’daki bin yıllık varlığımızın her gününü mücadele ile geçirmiş bir millet olarak tüm bu gerçeklerin idrakindeyiz.”

Bugün günlerden Türkiye 2. Çeyrek büyüme veriş olacaktır.

Türkiye 2. Çeyrek büyüme verisi 31 Ağustos Pazartesi sabah 10.00’da açıklanacaktır. Virüsün en yıkıcı etkilerinin devrede olduğu çeyrek için negatif büyüme verisi şaşırtıcı olmayacaktır. 2.çeyrek verisi ile hasar tespiti yapılarak en kötüsünün ne olduğu anlaşılacak ve sonrasında kalan çeyrekler için toparlanmanın gücü belirleyici olacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak 2.çeyrek büyüme verisinden %12,5 daralma – 2020 yılı içinde %3,5 daralma beklentimiz bulunmaktadır.

ABD borsa endekslerinde virüsün tedavi edilebileceğine ilişkin iyimser beklenti ve sıfır faiz ortamı kaynaklı sınırsız likidite katalistleri öne çıkmaktadır.

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinde, anketlerde Biden %49,7 – Trump %42,8 olarak Biden önderliği devam etmektedir.

 

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3522 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3500 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,7277 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $2000 altında $1971 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3492 seviyesi ile 7.30 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 527.305 seviyesi ile 600 seviyesi altında hareketine devam etmektedir. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme devam etmektedir.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (21 – 28 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,43 değer kazancı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (24 – 31 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %2,15 değer kazancı – Gümüş %5,33 değer kazancı göstermektedir.

 

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 263,998 kişiye çıkarken, ölü sayısı 6,209 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 7,028,390 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (1482) 1000 kişi üzerinde sürmektedir.

Bakan Koca: Düne göre daha az test talebi oldu. Ancak buna rağmen 1.482 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız artıyor. Bu durum kaybettiğimiz canların sayısını da artırıyor. Mücadeleyi ancak hep birlikte yürütürsek başarabiliriz. Güç tedbirde.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı