Ekonomi

Günlerden TCMB, sıkılaşma zamanı

 

“PİYASANIN ROTASI”

Günlerden TCMB, Sıkılaşma Zamanı…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 22,325,761 – tedaviye pozitif cevap veren 14,273,219 – ölü sayısı 786,258 kişiye ulaşmıştır.

Fed tutanakları açıklandı;

Piyasalarda Fed tutanakları etkili olurken, tutanakların etkisi ile Dolar temasında bir miktar güçlenme ve altında aşağı yön reaksiyonları devreye girmiştir. Hisse senetleri ve endeksler için ana beklenti teşvik paketi olurken, Apple piyasa değeri $2 trilyon seviyesine ulaştı.

OPEC+ komitesi yaptığı açıklamalarda, petrol piyasasının kademeli olarak iyileştiğini fakat virüs nedeni ile bu toparlanmanın beklenenden yavaş olduğunu vurguladı.

(Bloomberg) — Konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre Türkiye, büyük ihtimalle doğal gaz olmak üzere Karadeniz’de enerji kaynağı keşfi gerçekleştirdi. Haber etkisi ile Türk Lirası sert değer kazanırken, Borsa endekslerinde %3 üzerinde artış göstermiştir.

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinde, anketlerde Biden %49,9 – Trump %42,3 olarak Biden önderliği devam etmektedir.

Bugün günlerden TCMB faiz kararı olacaktır.

Türk Lirası dinamiklerinde ise TCMB’nin faiz kararı öne çıkacakken, bu toplantı TCMB’nin alabileceği yeni kararlar ile oldukça kritik olabilir. Genel olarak alışılan 1 haftalık repo faizinden yani politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmadan sıkılaştırma önlemleri çerçevesinde Gecelik (O/N) ve geç likidite penceresi faiz oranlarında faiz artışına gidebilir. Bu bağlamda GCM Yatırım Araştırma olarak O/N (faiz %9.75) ve GLP (faiz %11.25) faizlerinde 100 baz puan artışa gitmesini bekliyoruz. TL sıkılaştırma aksiyonlarında piyasayı aylık repo ihalelerine yönlendirerek bu faiz oranından fonlaması beklenebilir.

  • “TCMB İndirim Döngüsü Bitti Şimdi Sıkılaşma Zamanı” okumak için tıklayınız.
  • “TCMB Faiz Kararı ve Türk Varlıklarına Etkisi” izlemek için tıklayınız.

Haftanın genelinde öne çıkacak başlıklara ulaşmak için;

  • “17 – 21 Ağustos Hafta Başlıkları” video analiz çalışmamızı izlemek için tıklayınız.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3356 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak algı için 3300 – 3400 bölgesi takip edilebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6639 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $2000 altında $1952 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3064 seviyesi ile 7.00 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 545,235 seviyesi ile 600 seviyesi altında bulunmaktadır. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) Fed tutanakları sonrasında bir miktar toparlanma bulunmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (12 – 19 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,50 değer kazancı göstermektedir.

Kıymetli madenler, 5 günlük (12 – 19 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,07 değer kaybı – Gümüş %0,74 değer kaybı göstermektedir.

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 253,108 kişiye çıkarken, ölü sayısı 6,039 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 5,969,629 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (1303) 1000 kişi üzerinde sürmektedir.

Bakan Koca: Vaka sayımız, 1.300’ün üzerine çıktı. Düne kıyasla, pozitif tanı sayımız 40 fazla. Artışın kontrol altına alınması, hep birlikte bize bağlı. Maske, mesafe ve temizlik konusunda ödünsüz olun. Bu tabloyu, ihmallerin ve tedbirlerin belirlediğini unutmayın.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı