Ekonomi

Haftanın geneli TCMB gündemi olacak

 

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Geneli TCMB Gündemi Olacak…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 21,592,899 – tedaviye pozitif cevap veren 13,299,253 – ölü sayısı 772,920 kişiye ulaşmıştır.

ABD – Çin arasında ticaret görüşmeleri gerilimi sürerken, Trump bu durumu yaklaşan ABD Başkanlık seçimi için lehine çevirmek için çabalamaktadır.

Piyasalar için Rusya’nın aşısı ve ABD teşvik paketi dinamiklerine ilişkin haber akışı belirleyici olurken, hafta genelinde Fed ve ECB tutanaklarından gelecek detaylar takip edilecektir.

Haftanın en önemli gelişmesi olarak ise TCMB faiz kararı öne çıkmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para politikasında ana omurga enflasyon gerçekleşmelerime göre oluşturulurken, enflasyonda (turuncu çizgi)  pandemi yavaşlamasına rağmen düşük çift hane kalıcılık sürmektedir. Enflasyonun bu durumda devam etmesi TCMB’nin faiz indirim döngüsüne ara vermesine neden olmuştur. Yeni normalde enflasyon gerileme aşamasına geçse bile döviz kuru oynaklığı kaynaklı TL sıkılaştırma adımları faiz indirim döngüsüne olası geçişi oldukça zorlaştıracaktır. TCMB’nin döviz kuru oynaklığına bağlı attığı TL likidite sıkılaştırıcı hamleler örtülü faiz artışı olarak yorumlanabilir. 1 haftalık repo referanslı politika faizi %8,25 (beyaz çizgi) seviyesinde bulunurken ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Temmuz ayından itibaren yükselerek %9,06 (mavi çizgi) ulaşmıştır.

Piyasa tarafında ise örtülü faiz artışı adımları sonrasında teknik olarak TCMB’nin politika faizinde artışa gidileceği merak edilmektedir. TCMB’nin yol haritasında öncelik döviz kuru oynaklığı daha sonra ise enflasyon yer almaktadır. Bu bağlamda TCMB önce likidite sıkılaştırıcı aksiyonları devreye alarak etkilerini görecek durumun yeterli etkiyi göstermemesi durumunda ise teknik faiz artışına yönlenmesi kuvvetle muhtemel olacaktır.

TCMB’nin 20 Ağustos 2020 tarihli toplantısında GCM Yatırım Araştırma olarak beklentimiz politika faizinin %8,25 seviyesinde sabit bırakılarak pas geçilmesi yönündedir. Karar açıklamasında ise sıkı para politikası duruşuna ilişkin sinyal niteliğinde açıklamalar ve döviz kuru oynaklığı vurguları öne çıkabilir.

Yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinde, anketlerde Biden %49,8 – Trump %42,3 olarak Biden önderliği devam etmektedir.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3371 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak algı için 3300 – 3400 bölgesi takip edilebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6947 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $1900 üzerinde $1942 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3734 seviyesi ile 7.00 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 565,070 seviyesi ile 600 seviyesi altında bulunmaktadır. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme öne çıkmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (10 – 17 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %1,18 değer kaybı göstermektedir.

Kıymetli madenler, 5 günlük (10 – 17 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %4,22 değer kaybı – Gümüş %9,68 değer kaybı göstermektedir.

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 249,309 kişiye çıkarken, ölü sayısı 5,974 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile vaka sayısında artış devam ederken, toplam test sayısı 5,725,242 kişiye ulaşmıştır. Günlük vaka sayısı (1192) 997 kişi üzerinde sürmektedir.

Bakan Koca: Yeni tanı sayımız dünkünden daha az. Şu ana kadarki toplam vaka sayımızdan 12.366 KİŞİ halen aktif hasta: Yani, virüsü yayma potansiyeline sahip. Bunlar ve temaslıları İZOLASYONDA. Dikkat eder, kendimizi DIŞARIDAKİ RİSKTEN korursak, daha hızlı başarırız.

 

KaynakGCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı