Gündem

IIF: Çin ekonomisi toparlanmaya devam edecek

Merkezi Washington’da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından dün yayımlanan rapora göre, COVID-19 salgını karşısında uygulanan etkili kontrol tedbirleri ve politika desteği sayesinde, Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde önemli ölçüde toparlandı.

Çin’in GSYİH’sinin yüzde 28’ini oluşturan imalat sektöründe kaydedilen büyüme oranı ilk çeyrekte eksi seviyedeyken, ikinci çeyrekte ise yüzde 4,4’e çıktı.

Raporda, yılın ikinci çeyreğinde Çin’in ortaya koyduğu parasal ve finansal tedbirlerin hâlâ sürdürüldüğü, bu tedbirlerin desteğiyle ekonominin toparlanmaya devam edeceği belirtildi.

Raporda, ayrıca Çin ekonomisinin uzun vadeli ve istikrarlı bir şekilde yeniden canlanması için ağır sanayi sektörlerindeki sabit sermaye yatırımlarının durgunluğu gibi sorunların çözülmesi gerektiği kaydedildi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı