Gündem

İlgezdi: “Sağlıkta şiddetin tırmanmasında büyük payınız var!”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, sağlıkta şiddetin önlenmesi yasa teklifi üzerine yaptığı komisyon toplantısında 18 sene hekim olarak çalıştığını hatırlatarak, “Pperformans sisteminde çalışmış bir hekim olarak aslında ülkemizde sağlıkta şiddetin tırmanmasında büyük payınız var. çünkü hekimi, sağlık emekçisini gerçekten değersizleştirdiniz” dedi. 

CHP Sağlıktan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Komisyonunda görüşülen sağlıkta şiddetin önlenmesini içeren yasa teklifini kıymetli bulduklarını belirterek, “Üzerine konuştuğumuz yasa teklifine baktığımızda, ne sağlıkta şiddeti çözmeye bir karşılık veriyor ne de malpraktisi ortadan kaldırmak için bir çözüm öneriyor. Şiddetin görünen ve görünmeyen yüzleri olduğu için, çok kaynaktan beslendiği için ceza tartışmalarıyla çözülmeyeceğini biliyoruz” diye konuştu. 

Esas komisyon sağlık olmalıydı

CHP’li Akkuş İlgezdi teklifin tali komisyon olarak Sağlık Komisyonuna gelmesinin yanlışlığını ifade ederek, “Tali değil esas komisyon olarak Sağlık Komisyonu bu teklifi görüşmeliydi. Sağlık Komisyonu sağlıkta şiddete dair komisyonda ana komisyon olmayacaksa, hangi konuda ana komisyon olacak?” diye aktardı.

Torba yasaya devam

Torba yasa garabetinin devam ettiğine de vurgu yapan Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Torba kanun olarak, kadına şiddet ile sağlıkta şiddet aynı çatı altında geliyor teklif olarak. Oysa kadına şiddetin doneleri, nedenleri, süreci çok farklı bir konu; sağlıkta şiddetin nedenleri, sebepleri çok farklı. Dolayısıyla, aslında, belki gerçekten yönetenler istese sağlıkta şiddetin çözümünü kadına şiddete göre daha kolay, çok hızlı üretebilirler diye düşünüyorum. Ama bunun için sağlıkta şiddetle ilgili kapsamlı bir yasa hazırlanmalı” açıklamasında bulundu. 

Son 10 yıldaki düzenlemeler rağmen şiddet arttı 

Soruna kalıcı bir çözümün üretilmediğinin altını çizen Akkuş İlgezdi, “Son on yılda sayısız düzenlemeye rağmen şiddet arttı, sorun çözülmedi. Buradaki en büyük sorunlardan biri de sağlık bileşenlerinin, sağlık çalışanlarının dinlenmemesi. Israrla tepeden inme, bu işin mutfağında olan insanların dinlenmediği bir süreç işletiliyor, buna şahit oluyoruz.” sözlerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu