Gündem

Jandarma Uzman Erbaş Nasıl Olunur

Jandarma uzman erbaş nasıl olunur sorusuna yanıt arar iken bazı kriterleri bilmekte fayda olacaktır. Jandarma bünyesinde birçok farklı rütbede asker bulunduruyor. Günümüzde en çok tercih edilen ve başvurulan branşlardan birisi ise jandarma uzman erbaşlıktır. Özellikle sık sık jandarma uzman erbaş alım ilanı yayınlanması ile birlikte bu araştırmalar daha fazla artmaktadır.

Jandarma uzman erbaş alım ilanı yayınlandığı zaman kişilerin jandarma resmi web sitesine giriş yaparak oradan başvuru yapmaları gerekmektedir. Form doldurularak başvuru yapılmaktadır. Ön başvurular kabul olduktan sonra kişiler bazı aşamalardan geçmektedir. Sınav, fiziki yeterlilik ve sağlık aşamalarını başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler jandarma uzman erbaş olmaya hak kazanmaktadır.

Jandarma Uzman Erbaş Alım Şartları

Jandarma uzman erbaş olmak için bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Jandarma uzman erbaş şartları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Uzman erbaşlık için kişilerin en az lise (ortaöğretim) mezunu olması gerekmektedir
  • Branşlı başvurular için gerekli belgelere sahip olmak
  • 20 yaşından gün almak ve 27 yaşını doldurmamış olmak
  • Askerlik hizmeti sırasında ‘elverişli değildir’ raporu almamış olmak
  • Askerlik yapan kişilerin terhis tarihinden 5 yıldan fazla geçmemiş olmak

Jandarma uzman erbaş nasıl olunur bilgilerinden sonra koşulları uygun olan kişiler anlatıldığı şekilde başvuru döneminde müracaatta bulunabilir. Sınava katılmaya hak kazanan adayların belirtilecek olan miktarda bir ödeme yapmaları gerekmektedir. Sonrasında sınava girebilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu