Ekonomi

Kararsızlık sürüyor

Gündemin sakin olmasının da etkisiyle dün net bir yön tayin etmekte zorlanan küresel piyasalar yeni güne de benzer bir zeminde başlıyor. Nasdaq’ın rekor tazelemesi genele yayılan bir etki yaratmazken ABD’nin Huawei’ye yaptırımları genişletmesi ise ABD-Çin gerilimini ön planda tutmaya devam ediyor. Kısa vadede en önemli konu başlığı olan yarınki Fed tutanakları öncesinde kararsızlığın devam etmesini bekliyoruz. Günün devamında makroekonomik veri tarafında ABD konut verileri öne çıksa da verilerin varlık fiyatlarına etki derecesinin limitli kalacağını düşünüyoruz. İçeride ise Perşembe günkü PPK toplantısı öncesinde TL’nin performansı odak noktasında kalmaya devam ediyor. Bu noktada, TCMB’nin dün düzenlediği bir ay vadeli repo ihalesinde ortalama faizin 11,25 olarak gerçekleşmesi dikkat çekti. Bu durum mevcut durumda %9’un üzerinde olan fonlama maliyetinin önümüzdeki günlerde daha da artacağının güçlü bir sinyali olarak yorumlanabilir.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul haftaya sakin başladı. Geride bıraktığımız haftada daha çok zayıflıktan sıyrılma çabası sergileyen Borsa İstanbul yeni haftaya ise küresel durgunluğun da etkisi ile sakin bir zeminde başladı. Hareketliliğin genel hatlarıyla düşük olduğu ilk işlem gününde BIST-100 endeksinin özellikle bankacılık sektörünün desteği ile ağırlıklı olarak 200 günlük hareketli ortalamasının (1082) üzerinde tutunmaya çalıştığını gördük. Bugün de varlık fiyatlarına yön verecek önemli bir gündem maddesinin olmadığını düşünürsek volatilitenin bir kez daha düşük kalması şaşırtıcı olmayacaktır. Teknik açıdan 200 günlük hareketli ortalamanın altına inilmesi durumunda endeksin ivme kaybedebileceğini düşünüyoruz.

 

Teknik Analizde Öne Çıkanlar

Hisse

RSI

Momentum

MACD

PSAR

GOZDE

AL

AL

AL

AL

KARTN

AL

AL

AL

AL

 

 

EUR/USD 1,19’u aşmaya çalışıyor. EUR/USD gerek 10 yıl vadeli ABD ve Almanya tahvil faizleri arasındaki farkın önemli bir değişim göstermemesi gerekse ABD tahvil faizlerindeki kısmı geri çekilme neticesinde yukarı yönlü denemelerini sürdürüyor. Teknik açıdan bakıldığında 1,1900’un önemli bir dirence dönüştüğünü söylemek mümkün. Dolayısıyla daha iyimser bir eğilimden bahsedebilmek için öncelikle bu seviyenin üzerinde kapanışlar görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. BTP-Bund makasının daraldığı bir dönemde yarınki FOMC tutanaklarının güvercin mesajlar vermesi durumunda paritede daha iyimser fiyatlamalar görebiliriz.

 

USD/TL tarihi zirvede işlem görmeye devam ediyor. Doların küresel olarak zayıf seyrettiği bir dönemde TL ise diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden belirgin şekilde negatif ayrışmış durumda. Öyle ki, son bir aylık zaman dilimine baktığımızda dolar endeksi (DXY) yaklaşık %3,5 değer kaybederken aynı dönemde USD/TL’nin ise %8’e yakın değer kazandığını görüyoruz. TL’deki kırılganlık yüksek seyrederken TCMB’nin Perşembe günkü PPK toplantısında alacağı kararların kurun performansına doğrudan etki edebileceğini düşünüyoruz.  TCMB dün ise geleneksel yöntemle bir ay vadeli 10 milyar TL tutarında repo ihalesi düzenledi ihalede ortalama faiz 11,25 olarak gerçekleşti. Bir önceki ihalede faiz oranı %10,96 seviyesinde bulunuyordu. İhale sonuçlarını, piyasanın önümüzdeki günlerde fonlama maliyetinde daha fazla yükseliş beklediği şeklinde yorumluyoruz.

Ons altın yeniden 2000 dolar sınırında. Son dönemdeki sert değer kayıplarının ardından ons altın güçlü bir toparlanma çabası göstererek yeniden 2000 dolar sınırına yaklaşmış durumda. Özellikle geçen haftaki geri çekilmenin %50 Fibonacci düzeltme seviyesi olan 1960 doların aşılmasının altına aradığı momentumu kazandırdığını söyleyebiliriz. Dolardaki küresel zayıflık ons altın açısından rahatlatıcı bir zemin yaratmaya devam ediyor. Bu noktada 2000 doların üzerine doğru denemeler görebiliriz. Ancak yarınki Fed tutanakları öncesinde altın fiyatlarının net bir yön tayin etmesi çok kolay olmayabilir.
Kaynak:

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı