KAYSO’nun ihracat başarısı –

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, ANAMOB Anadolu Mobilya Fuarının açılışında yaptığı konuşmada, “Geçen yıl şehrimizden dünyanın 170 farklı ülkesine 876 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdik” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2022 12:00

Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2022 12:00

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
ANAMOB Anadolu Mobilya Fuarı Nobel Expo Fuarcılık tarafından OSB Uluslararası Fuar Merkezi’nde açıldı.

Fuar açılışında konuşma yapan KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, fuarın Kayseri ve mobilya sektörünün tanıtımı açısından önemli olduğunu belirterek, “Her geçen gün daha profesyonel, daha güçlü, daha özel organizasyonlarla hem sektörlerimizi hem şehrimizi tanıtma gayretinde olacağız. Kayserimizin tanıtımı ve sektörümüzün gücünü ortaya koyması bakımından bu fuarın sürekliliğini oldukça önemli bulduğumu da belirtmek istiyorum” dedi.

Kayseri olarak mobilya imalatında, yaklaşık 400 firma ve 25 binin üzerinde çalışanımızla Türkiye’de birinci sırada olduklarını açıklayan Büyüksimitci, TÜİK verilerine göre mobilya sektörü, firma başına düşen 11,5 kişilik istihdam düzeyi ile bölgede Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir oranla eleman istihdamına sahiptir. Firmaların ihracat ve istihdam verilerine bakıldığı zaman Kayseri, sektörün en büyüklerini içerisinde barındırmaktadır. 2021 verilerine göre İSO ilk 1.000’de yer alan 31 firmamızın 10’u mobilya sektöründe faaliyet göstermektedir. Yine Türkiye’de ki ilk 10 mobilya markasından 7-8 tanesi Kayseri’dedir” diye konuştu.

Mobilya ihracatında İstanbul ve Bursa’nın ardından Türkiye’de üçüncü sırada olduklarını kaydeden Büyüksimitci, 2021 yılında Kayseri’den 170 ülkeye 876 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdiklerini, bu sene de 900 milyon doların üzerinde bir ihracat beklediklerini belirterek, mobilya sektörünü Kayseri’de bu denli güçlü hale getiren tüm üretici ve ihracatçılara teşekkür etti.

Büyüksimitci, markalaşma, daha inovatif ürünler üretme, kümelenme ve pazar çeşitliliği anlamında biraz daha gayret ederek, dünya genelinde 200 milyar dolarlık ihracat pazarından daha fazla pay almak istediklerini söyledi. 

Oda olarak yalın dönüşüm, yeşil mutabakat ve dijital dönüşüm gibi konularda iki yıldır sürdürdükleri projelere, bu dönem daha da ağırlık vererek sektörlerimizi hak ettiği konuma taşıyacaklarını ifade eden Büyüksimitci, fuarın hazırlanmasına katkı sunan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -