Ekonomi

Küresel çapta hizmet PMI rakamları, yurt içindeyse enflasyon verisi önemli olacak

Piyasa Gündemi

Küresel ekonomilerde toparlanmanın devam etmesi ve aşı kaynaklı iyimser beklentiler küresel risk iştahını desteklemeye devam ediyor. Bugün küresel çapta açıklanacak hizmet PMI rakamları yakından takip edilecek. Yurt içinde de ağustos ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Piyasadaki genel beklentiler TÜFE’nin aylık bazda %1,00 artış kaydetmesi ve yıllık TÜFE’nin %11,89 olarak gerçekleşmesi yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %1,15 / %12,09)

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

•    10:00 Türkiye – TÜFE / ÜFE Önem: Yüksek
•    17:00 ABD –ISM Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel piyasalarda iyimser beklentiler ve risk iştahı gücünü korurken, hisse piyasalarında dün alıcılı bir seyir etkili oldu. Son dönemde zayıf bir görünüm ortaya koyan BIST-100 Endeksi dün de negatif ayrışarak günü %0,12’lik düşüşle 1.083,91 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, S&P500 ve Nasdaq borsaları rekorlarını yenilemeye devam etti. ABD vadelileri bu sabah yataya yakın hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,37 – 7,38 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,39’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Küresel piyasalardaki olumlu havaya rağmen dün BIST 100 bir kez daha negatif ayrışan taraf oldu. Oldukça sıkışık bir alan içinde hareket eden endekste izlediğimiz ilk önemli destek 1.077 olmaya devam ediyor. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi bu seviyenin altında kapanışlar satışların sertleşmesine neden olabilir. Buranın altında hafta içinde görülen en düşük seviye olan 1.064 izleyeceğimiz diğer destek olacak. Teknik göstergelerin zayıf seyrettiği endekste, bugün yukarı yönlü olacak açılışın ardından 1.093 ilk direnç konumunda iken yükselişlerin anlam kazanabilmesi için bugün 1.108 seviyesinde bulunan kısa vadeli düşüş trendinin aşılması gerekiyor. Buranın üzerinde ise 1.022 en kritik direnç olmaya devam ediyor. 

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı