Ekonomi

Küresel piyasalar

ABD’de fiyatlamalar: Teknoloji hisselerinde yaşanan ralli ile alıcılı seyir izledi

Dün haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin yeniden 1 milyon kişiyi aşmasıyla beklentinin üzerinde gerçekleşmesinin pandemi sonrası toparlanma eğiliminin belirsizliğini somutlaştırması sebebiyle yaşanan satışların ardından, teknoloji sektörü hisselerinde yaşanan ralli ile artıda kapandı. Ayrıca, Çin Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, iki ülkenin ocakta imzaladıkları ilk faz ticaret anlaşmasındaki durumu değerlendirmek üzere gelecek günlerde görüşme kararı aldıklarının belirtilmesi de küresel piyasalarda risk algısını destekleyen bir diğer unsur olarak öne çıktı. Aşı cephesinde de, ABD’li ilaç üreticisi Johnson & Johnson’ın geliştirdiği Kovid-19 aşı adayının son aşama denemelerine Eylül’de 60 bin gönüllü üzerinde başlanmasının hedeflendiğine yönelik haberler de bir diğer olumlu faktördü. Nasdaq endeksi %0,1,06 yükselişle 11.264,95 puana ulaşarak rekor tazelerken, S&P 500 endeksi %0,32 değer kazancıyla 3.385,51 puan seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,17 artışla 27.739,73 puandan kapandı

Avrupa’da fiyatlamalar: Artan jeopolitik riskler ve ABD ekonomisindeki toparlanmaya ilişkin belirsizliklerle satıcılı seyir görüldü

Dün Avrupa piyasaları, Temmuz ayı FOMC toplantı tutanaklarında parasal genişlemenin sürdürülmesi konusunda sıradışı yöntemlerin kullanılmayacağının belirtilmesinin beraberinde ABD’nin İran yaptırımlarını yeniden devreye almasıyla artan jeopolitik risklerle ılımlı satıcılı seyir izledi. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun İran yaptırımları konusunda Rusya ve Çin’in ABD’ye karşı gelmemeleri gerektiğini ifade etti. Ayrıca 15 Ağustos haftasına ilişkin açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları verilerinin yeniden 1 milyon kişi seviyesini aşması da ABD ekonomisindeki ivmelenmenin seyrinin sorgulanmasına sebep olması piyasalardaki negatiflikte etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıktı. DAX, CAC 40 ve FTSE 100 endekslerinde kayıplar %1’i aştı. Sektörler cephesinde, temel kaynaklar sektörü hisseleri %2,5 düşüşle tüm sektör hisselerinin değer kaybettiği günde en çok değer kaybedenlerin başına geldi.

Asya’da fiyatlamalar: Pozitif seyir devam ediyor

Bu sabah Asya piyasalarında dün ABD piyasalarındaki pozitifliğin devam eden yansımalarıyla alıcılı seyir görülüyor. Shangai endeksi %0,81 yükselirken, Hang Seng endeksi %1,53 artıda. Taiwan Weighted ve KOSPI endekslerinde ise kazançlar %2’yi aşıyor. Nikkei endeksi %0,41 artış kaydederken, S&P ASX 200 endeksi %0,12 düşüş kaydediyor.

 

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı