Ekonomi

Küresel piyasalar

ABD’de fiyatlamalar: Güçlü makro veriler öncülüğünde rekor yüksek seviyelerden haftayı tamamladı

Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları beklentiden güçlü gelen PMI verileri öncülüğünde rekor yüksek seviyelerden kapandı. PMI verileri tarafında, genel olarak beklentileri aşan veriler Ağustos ayında ABD ekonomisinin Euro Bölgesi ekonomisinden daha iyi performans gösterdiğine işaret ediyor. İmalat PMI verisi aylık bazda 2,7 puan artışla son 19 ayın en yüksek seviyesi olan 53,6 puan seviyesine yükseldi. Hizmet PMI verisi de 54,8 seviyesinde, son 17 ayın zirvesinde gerçekleşti. Nasdaq endeksi %0,42 yükselişle 11.311,80 puana ulaşarak rekor tazelerken, S&P 500 endeksi de %0,34 değer kazancıyla tüm zamanların zirvesi olan 3.397,16 puan seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,69 artışla 27.930,33 puandan kapandı. Haftalık bazda Nasdaq endeksi %2,5 yükselirken, S&P 500 endeksi %0,7 artıda kapandı. Dow Jones endeksi ise önceki haftaya göre %0,14 düşüş kaydetti. Hisseler özelinde Apple hisseleri geçtiğimiz Cuma günü %5,1 yükselişle tüm zamanların zirve seviyesine ulaşırken, Deere ve Foot Locker hisseleri de beklentiden güçlü gelen finansal sonuçları öncülüğünde sırasıyla %4,4 ve %1,4 artıda kapandı.

Avrupa’da fiyatlamalar: Beklentinin altında gelen PMI verileri sebebiyle satıcılı seyir izledi

Haftanın son işlem gününde Avrupa piyasaları, beklentinin altında gelen PMI verilerinin V-tipi toparlanma eğiliminin devamına ilişkin soru işaretlerini öne çıkardı. Ayrıca, Trump hükümetinin Çin Dışişleri Bakanlığının ilerleyen günlerde tarafların ilk faz ticaret anlaşmasını değerlendirmek için biraraya gelecekleri yönündeki açıklamasını reddetmesi de piyasalar üzerindeki baskıyı artırdı. Euro Bölgesi Ağustos ayı imalat PMI öncü verisi aylık bazda 0,1 düşüşle 51,7 seviyesinde, beklentinin altında açıklandı. Temmuz ayında 54,7 seviyesinde gerçekleşen hizmet PMI verisi de 4,6 puan düşüşle 50,1 seviyesine geriledi ve piyasa beklentisini karşılayamadı. Verideki görünüm özellikle hizmet sektöründe toparlanmanın hız kestiğini gösteriyor. CAC 40 endeksi %0,30 düşüş kaydederken, DAXve FTSE 100 endeksleri sırasıyla %0,16 ve %0,17 artıda kapandı.

Asya’da fiyatlamalar: Teknoloji hisseleri öncülüğünde alıcılı seyir görülüyor

Bu sabah Asya piyasalarında, Başkan Trump’ın ekibinin ABDli şirketlerin Çin’de WeChat mesajlaşma uygulaması ile iş yapabilmesini tekrar güvence altına almanın yollarını aradıkları yönündeki haberlerle alıcılı seyir görülüyor. Hang Seng endeksi %1,64 yükselirken, KOSPI endeksi %0,80 artıda. Taiwan Weighted de %0,60 yükseliyor. Nikkei endeksi %0,28 artış kaydederken, S&P ASX 200 endeksi %0,18 yükseliyor

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı