Gündem

Mitral Kapak Ameliyatı

Mitral kapak kalbin sol tarafında yer alır. Sol kulakçık ile sol karıncık arasında yer alan kapaktır.

Romatizmal hastalık geçiren hastalar için mitral kapak bozukluğu görülme riski yüksektir. Yani romatizmal hastalıklar bu kapağı etkiler.

Mitral kapakta kalınlaşma, daralma, hareketlerinde bozulma ve yetmezlik görülebilir. Çeşitli belirtiler ile kendini gösterir. Kalp yetmezliğine sebep olabilir. Bu neden ile belirtileri takip etmek ve kalp yetmezliğine sebep olmadan ameliyatı olmak gerekir.

Mitral kapak ameliyatı gereken hastalarda çeşitli belirtiler görülür. Bunlardan ilki nefes almakta güçlük yaşamak ve nefes darlığıdır. Durduk yere kalp çarpıntısı yaşamak da bir başka belirtidir. Kalpte ritim bozukluğu ve kendini yorgun hissetme, çabuk yorulma da görülebilir.

Mitral Kapak Ameliyatı Çeşitleri

Mitral kapak ameliyatı iki çeşittir. Birincisi hastanın kendi mitral kapağının tamir edilmesidir. Bu istenen süreçtir. Değiştirmek yerine hastanın mitral kapağı tamir edilebilir ise mutlaka yapılmalıdır.

Eğer kalp mitral kapağında bozukluk büyük değil ise, kalp kapakçık yaprakları düzenli çalışıyor ise, kalp kapakçığında kaçak ve daralma oluşmamış ise, kapakçıkta pıhtı meydana gelmemiş ise tamir işlemi yapılabilir.

Mitral kapağın tamir edilememesi durumda da değişim şarttır. Hem değişimde hem de tamir ameliyatlarında kapalı kalp ameliyatı tercih edilebilir. Koltuk altından açılan küçük bir kesi ile yapılması mümkündür. İyileşme süresi ise kişiden kişiye değişmek ile beraber yapay kapak değişiminde ömür boyu kan sulandırıcı içilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı