Gündem

Nasdaq’ın rakibi Star, yeni reformlarla liderliği hedefliyor

Geçen ay Çin, Shanghai Menkul Kıymetler Borsası (SSE) Bilim ve Teknoloji İnovasyon Kurulu’nun birinci yıl dönümünü kutladı. Bir yaşını kutlayan Star Market, Amerika Birleşik Devletleri’nin Nasdaq’ı için bir rakip yaratan, ABD veya Hong Kong borsalarından farklı bir merkezde halka arz etmek isteyen teknoloji firmaları için iyi bir alternatif oluşturmayı amaçlayan yeni bir borsa.
 
STAR market olarak da bilinen borsa pazarının ilk faaliyet yılındaki şaşırtıcı performansı her beklentiyi aşarak, bu yılki küresel halka arz sıralamasında Nasdaq’ın ardından ve Hong Kong’dan önce ikinci sıraya ulaştı. Bu haftadan itibaren Shanghai, teknoloji şirketleri için geçerli bir platform sunma konusunda yalnız olmayacak çünkü Shenzhen Borsası’nın yaklaşık 1,3 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip teknoloji kurulu ChiNext’in devam eden benzer reformları başlattığı bildirildi.
 
Ayrıntılı olarak, ChiNext günlük ticaret bandını ikiye katlayacak ve şirketler, daha önce yüzde 10’luk bir sınıra kıyasla, günlük bazda yüzde 20’ye kadar yükselip düşebilecek. İşlemlerin ilk beş gününde işlem hacmine herhangi bir kısıtlama getirilmeyecek. Beijing FengShangShiJi Culture Media ve Yangling Metron New Materia, bu büyük reformun sunduğu fırsatı yakalayıp 18 şirketten oluşan bir grubun parçası.
 
Borsa reformları ile büyüme yakalanıyor
 

Yerel borsalarda yenilikçi reformlar getirme kararı, Çin’in mali piyasasını geliştirmede ilerleme planındaki tutarlılığın bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Çin, serbestleştirme politikalarını Shenzhen’daki Nasdaq tarzı teknoloji kuruluna genişletme çabalarını ikiye katlayarak, çok sayıda yerli start-up’ların büyümesini yakalayarak rekabet yaratmayı hedefliyor.
 
Hisse senedi ticareti engellerini gevşeterek oynaklığın artırılması ve piyasaya dayalı bir tescil getirilmesi, Çinli politika yapıcıların, yerel teknoloji kurulları arasında sağlıklı bir rekabet yaratırken piyasa verimliliğini artırmayı hedefleyen, yurt içi sermaye piyasasında uzun süredir beklenen reformlar yönünde açık hamlelerini gösteriyor. Ayrıca ABD’nin Çinli firmalara karşı artan düşmanlığının, Çin’in sermaye piyasasının cazibesini geliştirme ve artırma konusunda önemli bir adım atma fırsatına yol açabileceğini de işaret ediyor.
 
Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı