Sponsorlu Bağlantılar

Özel Üniversiteye Yerleşmek İçin Taban Puan Kaç Olmalı?

Özel Üniversiteye Yerleşmek İçin Taban Puan Kaç Olmalı?

Sınava sayılı günler kala adayların birçoğunun heyecan kat sayılarının yükseldiğini tahmin ediliyor. Bu noktada adayların hem sosyal hem de psikolojik anlamda desteğe ihtiyaç duyduklarını da söylemek mümkün.

Sıra dışı koşullar altında sınava girecek adayların alternatif planlara yöneldikleri de görülüyor. Özellikle maddi anlamda biraz daha iyi ekonomik şartlara sahip olan aileleri çocuklarına özel üniversite noktasında da katkı sunmaya hazır oldukları biliniyor. Üniversite için ter döken adayların da böyle bir imkanı değerlendirmek adına araştırmalar yaptıkları da dikkat çekiyor.

Adayların sınava girecekleri ilk bölüm olan TYT’den 170 puan alarak özel üniversite seçeneğinden yararlanma hakları bulunuyor. Sınavın ikinci aşaması olan AYT’den ise adaylar 180 ve üzeri puan almayı başarmaları halinde özel üniversitelere yerleşebilirler.

Barajı Geçmek Özel Üniversitelere Yerleşmek İçin Yeterli mi?

Adayların üniversitelerin taban puanları ile ilgili detayları araştırmalar yaptıklarına da şahit olunuyor. Barajı geçen adayların üniversitelerin birçok bölümünü tercih edebilirler. Fakat adayların bu noktada rehavete kapılmamaları tavsiye ediliyor.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı