Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100… Geçen hafta görülen tepki alımları ile beraber haftanın ilk işlem gününü hafif yükseliş ile 1080.20 puandan kapatan endeks Ağustos ayının başındaki ciddi değer kaybının bir kısmını telafi etmiş durumdadır. Ancak mevcut bölgesel Doğu Akdeniz ile ilgili gerilimler devam etmekte ve Dünya’da Koronavirüs’e yakalanan ve tespit edilen sayısı 22 milyona yaklaşmaktadır. Hem yerel hem global risk faktörlerine bakıldığında endeksin toparlanmasını zorlaştırabilir. Özellikle jeopolitik riskler şu an Türkiye bazından ciddi risk primine maruz bırakmaktadır. Türkiye lehine olabilecek olumlu gelişmeler bu risk fiyatlamasını nötrleyebilir. Rusya ile beraber bugün, Hindistan’dan da kendi üretimleri aşılarını seri üretime geçirebilecekleri haberi geldi. Ülkeler kendi özelinde aşı çalışmalarını sürdürürken bunun olumlu/nötr etkileri ile ileri vadeli belirsizlik devam ediyor. Bu risk faktörleri global piyasaları olduğu gibi endeksi de ayrıca olumsuz etkilemektedir. Bu hafta TCMB’nin Perşembe günü yapılacak olan politika toplantısı takip edilecektir.

 

 

USDTRY… Haftaya hafif pozitif başlayan Dolar TL kuru için özellikle Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB politika toplantısı takip edilecektir. Çoğu anketlere göre TCMB’nin faiz değiştirmesi beklenmemektedir. Ancak Deutsche Bank’ın politika faizini Perşembe günü yüzde %8.25’ten yüzde %10’a yükseltmesini bekliyor. Dün merkezi yönetim bütçesi Temmuz ayında 29.7 milyar TL açık verdi. Dolar endeksi ise global bazda diğer para birimlerine karşı hafif negatif bir seyir izlemeye devam ediyor. ABD Başkanlık seçimlerinin yaklaştıkça Dolar üzerinden risk faktörü açısından negatif bir etkisi olmasını beklemekteyiz.

 

 

EURTRY… TL majör para birimleri karşısında direnme konusunda zorlanıyor. Euro TL kuru Cuma günkü devam eden yükseliş eğilimi haftanın ilk işlem gününde de sürdü.

 

 

EURUSD… Gelen güçlü makroekonomik verilerden destek bulmaya çalışan dolar geçtiğimiz aylardaki kayıplarını telafi etme çabası konusunda kararlığını sürdürse de dün gelen Empire State İmalat Endeksinin beklenenden kötü gelmesi ABD ekonomisine yönelik endişeleri devam ettirmektedir. Bu da kısa vadeli Euro’nun Dolar karşısında değer kazanmasına destek vermektedir. Ancak ekonomiyi desteklemek maksatlı parasal genişlemeler bu değerlemeye aşağı yönlü baskılayabilir.

 

 

XAUUSD… Haftanın ilk işlem gününe yükseliş ile başlayan Altının ons fiyatı güvenli liman talebinin etkisiyle tekrardan 2000$ seviyesini test etmektedir. Parasal genişlemeler global risk iştahını desteklese de global risk faktörleri altının yükseliş momentumuna katkı sağlamaya devam ediyor.

 

 

GAUTRY… Altının ons fiyatının 1950 $ üzerinde kalması ve Dolar TL kurundaki hafif yukarı yönlü momentum gram altın fiyatının tekrar yukarı yönlü hareket etmesini sağladı. Altının ons fiyatındaki yükselişin devamı durumunda gram altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini sürdürmesi beklenebilir.

 

 

BRENT… Global risk iştahının zayıflaması ve petrol talebine yönelik beklentilerin negatife dönmesiyle Brent petrolün varil fiyatı yatay seyrine devam etmektedir. OPEC bu ay üretim kesintilerini gözden geçirme toplantısı gerçekleştirecek. Toplantı öncesi Brent petrolün varil fiyatı hafif yukarı yönlü seyretse de mevcut global risklerin yarattığı belirsizlik ile yatay seyrin devamını beklemekteyiz.

 

 

S&P500… Dün teknoloji hisselerine gelen alımların desteği ile kapanış bazında rekor zirveyi gördükten sonra kar realizasyonları gerçekleşerek günü endeks 3381 puandan kapattı. Perşembe günü makro veri olarak işsizlik başvuruları ve Ağustos ayı Philadelphia Fed imalat endeksi verileri beklenmektedir.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı