Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100…Türkiye Ekonomisi 2Ç20’de %9.9 Küçüldü… Türkiye ekonomisi 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %9.9 küçüldü. Piyasa beklentisi ekonominin %10 küçüleceği yönündeydi. Ekonominin kısmı kapandığı ve pandeminin etkilerinin hissedildiği ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %11 daraldı. Sanayi sektörü %16.5, inşaat sektörü %2.7, hizmetler sektörü ise %25 küçüldü. Koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler ve Doğu Akdeniz meselesi gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Global piyasalarda risk iştahındaki artışa rağmen BIST100 endeksi Dolar TL kurundaki yukarı yönlü baskı, enflasyondaki yükseliş beklentilerinin etkisinde zayıf bir performans sergiliyor. Asya piyasaları Eylül ayına karışık bir görünümle başladı. Koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler ve Doğu Akdeniz meselesi gündemdeki yerini koruyor.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Baskı Altında… Dolar TL kuru yeni haftaya sınırlı bir yükselişin ardından yatay bir seyirle başladı. Geçtiğimiz haftayı 7.33 seviyesinden kapatan Dolar TL kuru dün 7.36 seviyelerini test etti. Dolar global bazda zayıf bir görünüm sergilemesine rağmen, jeopolitik riskler ve reel faizlerdeki gerileme beklentisi kur üzerinde yukarı yönlü baskı kuruyor.

 

 

EURTRY… Euro Global Bazda Güç Kazanıyor… Euro global bazda güçlü bir görünüm sergilerken, TL varlıklar jeopolitik risklerin de etkisiyle diğer gelişen piyasa ülke para birimlerinden negatif ayrışıyor. Euro TL kuru dün 8.80 seviyelerine yöneldi.

 

 

EURUSD… Clarida Yeni Para Politikası Stratejisinin Detaylarını Paylaştı… Geçtiğimiz hafta Powell’ın FED’in yeni enflasyon stratejisini duyurmasıyla birlikte dolar global bazda zayıf bir görünüm sergilemeye devam etti FED başkan yardımcısı Clarida, yeni para politikası yaklaşımında düşük işsizlik oranının tek başına faiz artırımı için yeterli olmadığını ifade etti. . Euro dolar paritesi 1.19 seviyesinin üzerine tutunma çabası içerisinde. ABD dolar endeksi son 2 yılın en düşük seviyelerinde bulunuyor.

 

 

XAUUSD…Clarida’nın Açıklamaları Sonrasında 2,000 $ Seviyelerine Yöneldi… FED’in yeni para politikası yaklaşımı sonrasında altının ons fiyatı yukarı yönlü hareketini sürdürdü. Dolar global bazda zayıf bir görünüm sergiliyor. ABD ve Çin arasında süregelen gerilim ve gevşek para politikasının devamına yönelik beklentiler altın fiyatlarına destek oluyor.

 

 

GAUTRY… Ons Altın Fiyatındaki Yükselişten Destek Buldu… Gram altın Dolar TL kurundaki yukarı yönlü hareket ve ons altındaki yükselişin etkisinde 470 TL seviyesine yöneldi. Ons altındaki yükseliş ivmesi azalmış olsa da FED’in gevşek para politikasını devam ettireceğine işaret etmesi ons altına dolayısıyla da gram altın fiyatlarına destek sağlaması beklenebilir.

 

 

BRENT… Yatay Hareketini Devam Ettirdi… Koronavirüs salgını kaynaklı gelişmeler ve ABD-Çin gerilimi gündemdeki yerini koruyor. ABD dolarının global piyasalarda zayıf bir görünüm sergilemesi petrol fiyatlarına destek sağlamakta. Brent petrolün varil fiyatı vadeli piyasalarda 45.8 $ seviyelerinde.

 

 

S&P500… 3,500 Puan Üzerine Tutundu… FED’in yeni para politikası yaklaşımı sonrasında ABD hisse senedi piyasalarındaki canlılık sürüyor. S&P500 endeksi 7 günlük rallinin ardından dünkü işlem gününü %0.22 değer kaybıyla 3,500 puandan tamamladı. Yeni işlem gününün ilk saatlerinde vadeli işlemlerde yataya yakın hareket ediyor.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı