Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100… Endeks Jeopolitik Risklerin Gölgesinde Kaldı… Yurt içi piyasalar global bazda yüksek seyreden risk iştahından güç bulmakta zorlanırken 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkmakta zorluk çekiyor. Doğu Akdeniz meselesi ve kurdaki yukarı yönlü hareketler endeks üzerinde aşağı yönlü riskleri canlı tutuyor. Tüketici enflasyonundaki yükseliş, jeopolitik gerilimler Türkiye’nin risk priminin yükselmesine neden oluyor. TÜİK Ağustos ayı tüketici enflasyonu verisini bugün saat 10’da açıklayacak. Piyasa beklentisi tüketici fiyat endeksinin aylık %1, yıllık ise %11.92 artış göstereceği yönünde.

 

 

USDTRY… Tüketici Enflasyonu Verisi Takip Edilecek… Doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte Dolar TL kuru yeniden 7.40 seviyesine yöneldi. TCMB’nin sıkılaştırma adımlarının TL’yi koruduğu görülüyor. Bugün açıklanacak tüketici enflasyon verisi öncesinde TL diğer gelişen piyasa ülke para birimlerinden pozitif ayrışıyor.

 

 

EURTRY… Euro’nun Zayıflamasına Bağlı Olarak Geriledi… Euro’nun global bazda zayıflamasıyla birlikte TL Euro karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri alma çabası içerisinde.

 

 

EURUSD… Özel Sektör İstihdamı Beklentilerden Kötü Geldi… ABD’de dün açıklanan verilere göre, özel sektör istihdamı ağustos ayında 428 bin kişi artarak beklentilerin gerisinde kaldı. Piyasa istihdamın 950 kişi artmasını bekliyordu. Ağustos ayı enflasyon verisinin bütün parasal desteğe rağmen eksi gelmesiyle birlikte Euro Bölgesine deflasyon korkusu hakim oldu. Eylül ayı toplantısı öncesinde ECB’nin daha güvercin bir ton izleyeceğine yönelik beklentiler kuvvetleniyor. Dolar ise kötü gelen istihdam verisine karşın, Euro karşısındaki kayıplarını geri alma çabası içerisinde. 1.18 seviyesinin altını test eden dünyanın en çok işlem gören paritesinde gözler bugün ABD ve Euro Bölgesinden gelecek PMI verilerinde olacak.

 

 

XAUUSD… Dolardaki Güçlenmeye Bağlı Olarak Geriledi… Reel getirilerdeki düşüş ve parasal gevşemenin yarattığı enflasyonist baskı altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini desteklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 2,000 $ seviyelerinden bir düzeltme hareketine maruz kalan altının ons fiyatında Eylül ayında ikinci dalga beklentileri ve gevşek para politikasının devam edeceğine yönelik beklentiler devam ediyor. Altının ons fiyatı dolardaki güçlenmeye bağlı olarak 1,930 $ seviyelerine geriledi.

 

 

GAUTRY… Ons Fiyatındaki Düşüşle Birlikte Geriledi… Ons fiyatındaki düşüş ve TL’nin dolar karşısında değer kaybının yörüngesinde dengelenme çabası içerisinde bulunuyor. Gram altın yeni işlem gününün ilk saatlerinde 459 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Temmuz Ayından Bu Yana En Sert Düşüş… Doların global bazda güç kazanmasıyla birlikte enerji fiyatlarında aşağı yönlü sert hareketler gözlemlendi. Petrol fiyatları Temmuz ayından bu yana en şiddetli düşüşünü gerçekleştirdi. Diğer taraftan Irak’ın OPEC+ anlaşması gereğince taahhüt ettiği üretim kısıntısını gerçekleştirmek için 2 ay erteleme isteyebileceğine yönelik haber akışı petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketi destekledi. ABD’de petrol stoklarının azalıyor olması petrol fiyatlarını desteklemesi beklenebilir.

 

 

S&P500… Yeni Bir Ekonomik Teşvik Paketi Gündemde… Dün beklentilerden kötü gelen ADP istihdam verisi bile Wall Street endekslerinin yükselişini durduramadı. Endeksin rekor tazelemesinde yeni bir teşvik paketine yönelik olumlu beklentiler etkili oldu. Geçtiğimiz ay Cumhuriyetçiler ve Demokratların Temsilciler Meclisindeki görüşmeleri tıkandıktan sonra Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile yeni bir teşvik paketi için görüşmelere başladığı ifade edildi. S&P500 endeksi vadeli işlemlerde güne ekside başlasa da 3,570 seviyelerine tutunmuş durumda.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı