Ekonomi

Piyasaların yönü

BIST100… Bölgesel gerilimler ve Doğu Akdeniz meselesinde tansiyonun düşmemesi geçtiğimiz hafta ortasında toparlanma belirtileri gösteren endeks üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor. Pazar günü Türkiye Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarında yürüteceği çalışmalar için yeni Navtex ilan etti. Yavuz, Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey gemileriyle birlikte Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ın güneybatısında çalışmalarını sürdürecek. Bu adım ile Doğu Akdenizdeki tansiyonun düşmesi jeopolitik risk olarak şimdilik beklenmemektedir.

 

 

USDTRY… TCMB’nin TL likiditesini sıkılaştırma operasyonları sonrasında kurdaki yükseliş frenlenirken, Doğu Akdeniz meselesi kaynaklı gerilimin gündemde kalmaya devam etmesi ve tüketici enflasyonundaki yükseliş eğiliminin yarattığı endişe Cuma günü Dolar TL kurunu 7.38 seviyelerine taşıdı. Cari işlemler dengesi Haziran’da 2.93 milyar dolar ile beklentinin altında açık verse de kurdaki haftalık yükseliş %1.30’un üzerine çıktı. Piyasalar bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB toplantısını takip edecek. TCMB beklenti anketinde katılımcıların yılsonu kur beklentisi 7.34 oldu.

 

 

EURTRY… TL majör para birimleri karşısında direnme konusunda zorlanıyor. Euro TL kuru Cuma günkü işlemlerde yükseliş eğilimini sürdürdü.

 

 

EURUSD… Gelen güçlü makroekonomik verilerden destek bulmaya çalışan dolar geçtiğimiz aylardaki kayıplarını telafi etme çabası konusunda kararlığını sürdürüyor. Her ne kadar kongrede görüşülen mali teşvik paketi konusunda bir türlü anlaşmaya varılamasa da Euro bölgesi ekonomisinin göreceli olarak zayıf görünümü ve artışa geçen koronavirüs vaka sayıları doların güvenli varlık talebinden destek bulmasına yardımcı oluyor. Euro Bölgesi 2Ç20’de bir önceki yılın aynı çeyreğine göre beklentilere paralel bir şekilde %12.1 küçüldü.

 

 

XAUUSD… Altının ons fiyatı güvenli liman talebinin etkisiyle 1950 $ seviyesi üzerine tutundu. Global risk iştahının zayıflaması altının yükseliş momentumuna katkı sağlıyor. Sabah saatlerinde bu psikolojik direncin aşağı yönlü kırı

 

 

GAUTRY… Altının ons fiyatının 1950 $ üzerinde kalması ve Dolar TL kurundaki yukarı yönlü momentum gram altın fiyatının haftanın en düşük seviyelerinden toparlanmasına yardımcı oldu. Altının ons fiyatındaki yükselişin devamı durumunda gram altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini sürdürmesi beklenebilir.

 

 

BRENT… Global risk iştahının zayıflaması ve petrol talebine yönelik beklentilerin negatife dönmesiyle Brent petrolün varil fiyatı zayıf bir görünüm sergiledi. Baker Hudges haftalık petrol sondaj kulesi sayısı 8-15 Ağustos haftası, önceki haftaya göre 4 adet azalarak 172 oldu. Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün yayımladığı haftalık ham petrol stokları veri akışı olarak önemli görülmektedir.

 

 

S&P500… Rusya’nın aşı ile ilgili açıklamalarından sonra kafalarda soru işaretleri olsa da S&P500 endeksi geçen hafta yatay seyrini korumuştur. Perşembe günü makro veri olarak işsizlik başvuruları ve Ağustos ayı Philadelphia Fed imalat endeksi verileri beklenmektedir.

 

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı