Sponsorlu Bağlantılar

Pla Filament

Pla Filament

Birçok filament türü vardır. Temel olarak termoplastik esaslı malzemelerin çoğu hassas ve hassas üretim yöntemiyle filament haline getirilebilir.

PLA, ABS ve PET filamentler, FFF/FDM teknolojisini kullanan 3D yazıcılarda en çok kullanılan malzemelerdir.

PLA filament çeşitlerinin en popüleridir. Diğer filamentlerle karşılaştırıldığında en çevreci özelliğe sahip olan PLA Filament, biyolojik olarak parçalanabilen bir yapıya sahiptir ve baskı sırasında kötü koku yaymaz. En yakın rakibi ABS’ye göre daha düşük sıcaklıklarda baskı yapılabilmekte ve ayrıca basımı da oldukça kolaydır.

PLA’dan sonra en çok kullanılan filament türü ABS filamenttir. 3D yazıcı da kullanımı malzemenin mekanik özellikleri açısından PLA’ya göre biraz daha zor olsa da teknik özellikler açısından PLA’dan üstündür. PLA’ya göre hayatımızda daha yaygın olan ABS, yüksek sıcaklık ve dayanıklılığa sahiptir. Çok az esnekliğe sahiptir. Hammadde özelliğinden dolayı yiyecek ve içeceklerle kullanılması önerilmez.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı